Alert Prawny: Publikacja RTS do SFDR w Dzienniku Urzędowym UE

02/08/22

W kwietniu tego roku informowaliśmy już o publikacji przez Komisję Europejską projektu rozporządzenia delegowanego do Sustainable Finance Disclosure Regulation (“SFDR"), który obejmował regulacyjne standardy techniczne (“RTS”), precyzujące formę i treść obowiązków nakładanych przez SFDR.

25 lipca 2022 r. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowana została finalna wersja rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej 2022/1288 z dnia 6 kwietnia 2022 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 w zakresie regulacyjnych standardów technicznych (“Akt delegowany”)1.

Akt delegowany, a także jego ostatni projekt oparte zostały na wcześniejszych projektach RTS opublikowanych przez Europejskie Urzędy Nadzoru (EBA, EIOPA i ESMA) w dniu 3 lutego 2021 r. oraz 22 października 2021 r. Wersja finalna aktu delegowanego nie wprowadza znaczących zmian względem projektu. 

SFDR reguluje obszar ujawnień dotyczących zrównoważonego rozwoju w sektorze finansowym, mając na celu zwiększenie porównywalności wskazanych informacji oraz zapobieganie zjawisku tzw. greenwashingu. Nakłada obowiązki na uczestników rynku finansowego, w tym twórców produktów finansowych, oraz doradców finansowych.

Akt delegowany reguluje następujące obszary ujawnień:

  • publikowanie podejścia do głównych niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju (ang. principal adverse impacts, PAI) (art. 4 SFDR), w tym listy wskaźników zrównoważonego rozwoju,

  • ujawnienia przedkontraktowe dotyczące oceny ryzyk dla zrównoważonego rozwoju na poziomie produktu (art. 6 SFDR), 

  • ujawnienia przedkontraktowe dotyczące produktów kwalifikowanych jako zrównoważone na podstawie  art. 8 i art. 9 SFDR (tzw. light green products oraz dark green products),

  • publikacja informacji dotyczących produktów zrównoważonych na stronie internetowej.

Wzory wybranych ujawnień zostały doprecyzowane w formie załączników do Aktu delegowanego. 

Obowiązek stosowania Aktu delegowanego będzie miał miejsce od 1 stycznia 2023 r. Pierwsze oświadczenia obejmujące principal adverse impacts i wskaźniki zrównoważonego rozwoju publikowane mają być w terminie do 30 czerwca 2023 r., obejmując pierwszy okres referencyjny od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Dla spółek wiąże się to z obowiązkiem zbierania danych za rok 2022 na potrzeby ujawnień.

Tekst Aktu delegowanego wraz z załącznikami dostępny jest pod linkiem.


1. Pełna nazwa Aktu Delegowanego to: Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/1288 z dnia 6 kwietnia 2022 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 w zakresie regulacyjnych standardów technicznych określających szczegóły dotyczące treści i sposobu prezentacji informacji w odniesieniu do zasady „nie czyń poważnych szkód”, określających treść, metody i sposób prezentacji informacji w odniesieniu do wskaźników zrównoważonego rozwoju i niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju, a także określających treść i sposób prezentacji informacji w odniesieniu do promowania aspektów środowiskowych lub społecznych i celów dotyczących zrównoważonych inwestycji w dokumentach udostępnianych przed zawarciem umowy, na stronach internetowych i w sprawozdaniach okresowych

Skontaktuj się z nami

Aleksandra Bańkowska

Aleksandra Bańkowska

Partner, Adwokat, PwC Polska

Łukasz Łyczko

Łukasz Łyczko

Dyrektor, Radca Prawny, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 952

Weronika  Wojturska

Weronika Wojturska

Counsel (Manager), PwC Legal, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 473

Zuzanna  Machniak

Zuzanna Machniak

Associate PwC Legal, PwC Polska

Tel.: +48 519 505 680

Obserwuj nas