19/07/22
Europejska Platforma ds. Zrównoważonego finansowania (EU Platform on Sustainable Finance) 11 lipca opublikowała projekt raportu w sprawie tzw. minimalnych gwarancji (minimum safeguards) („Projekt Raportu”). Obejmuje on przede wszystkim wskazówki dotyczące stosowania minimalnych zabezpieczeń w odniesieniu do art. 3 oraz art. 18 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 („Taksonomii”).
Używane w obszarze tematyki ESG pojęcie „minimalnych gwarancji” w świetle Taksonomii obejmuje procedury stosowane przez przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą, które mają zapewnić przestrzeganie m.in. wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka.
Projekt Raportu wskazuje m.in. na:
włączenie minimalnych gwarancji do aktualnego kształtu regulacji unijnej;
określenie istotnych zagadnień związanych z normami i standardami, o których mowa w art. 18 Taksonomii;
dobre praktyki w zakresie zgodności działalności z minimalnymi gwarancjami.
Odnosząc się do kluczowych regulacji unijnych w zakresie zrównoważonego rozwoju Projekt Raportu skupia się przede wszystkim na:
Rozporządzeniu SFDR (odgrywa ono szczególną rolę w kontekście realizacji minimalnych gwarancji, jest ono aktem prawnym wyraźnie wskazanym w art. 18 ust. 2 Taksonomii w kontekście realizacji zasady Do no significant harm);
Dyrektywie w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Dyrektywa CSRD);
Dyrektywie w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w obszarze zrównoważonego rozwoju (Dyrektywie CSDDD).
Co istotne, Projekt Raportu uwzględnia również część wskaźników PAI (Principal Adverse Impact) zawartych w Regulacyjnych Standardach Technicznych do SFDR.
Dokument analizuje również ocenę szkodliwego wpływu działalności przedsiębiorstwa na kwestie społeczne poprzez odniesienie do standardów wskazanych w art. 18 Taksonomii, a zatem Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, w tym zasad i praw określonych w ośmiu podstawowych konwencjach zawartych w Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej podstawowych zasad i praw w pracy oraz w Międzynarodowej Karcie Praw Człowieka. Z uwagi na powyższe Projekt Raportu wyszczególnia 4 kluczowe obszary:
Prawa człowieka, w tym prawa pracownicze;
Przypadki przekupstwa i korupcji;
Opodatkowanie;
Uczciwa konkurencja;
w ramach których należy badać zgodność z minimalnych gwarancjami.
Ponieważ regulacje dotyczące należytej staranności w obszarze praw człowieka i środowiska (Dyrektywa CSDDD) oraz raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju (Dyrektywa CSRD) nie weszły jeszcze w życie, Projekt Raportu zaleca adresowanie wymogów w zakresie minimalnych gwarancji poprzez odniesienie do kryteriów wskazanych w art. 18 Taksonomii;
Celem Projektu Raportu jest również:
wskazanie na nadchodzące regulacje i wymogi dotyczące ujawnień, które opierają się na międzynarodowych standardach;
zapewnienie wskazówek w pozyskiwaniu niezależnych źródeł informacji;
opis potencjalnych konsekwencji związanych z niedochowaniem wymagań w zakresie minimalnych gwarancji.
Co więcej, Projekt Raportu uwzględnia także wskazówki w obszarze project finance, finansowania małych i średnich przedsiębiorstw oraz tzw. zielonych obligacji.
Europejska Platforma ds. Zrównoważonego finansowania jest stałą grupą ekspertów Komisji Europejskiej, która została powołana w celu wspierania rozwoju polityki zrównoważonego finansowania, w tym Taksonomii.
Projekt Raportu poddawany jest obecnie konsultacjom, które potrwają do 22 sierpnia.
Pełną wersję Projektu Raportu znaleźć można pod linkiem.