Wyniki ankiety są jednoznaczne - aż 89% CFO chce osiągnąć poziom automatyzacji głównych procesów finansowych w co najmniej znacznym stopniu. Jednocześnie w pierwszej kolejności planowane jest wdrożenie optymalizacji procesu zamknięcia okresu rozliczeniowego oraz kalkulacji CIT. Jest to priorytetem dla 50% ankietowanych.
Tak wysoki wskaźnik zainteresowania automatyzacją w tym obszarze może wynikać z wielu różnych czynników. Zamknięcie roku to ogromne wyzwanie i najbardziej gorący okres dla działów finansowych. Organizacje poszukują rozwiązań automatyzujących powtarzalne zadania oraz wspierających standaryzację rozliczeń i optymalizację procesów, a przede wszystkim chcą zidentyfikować procesy szczególnie narażone na pomyłki, aby zwiększyć bezpieczeństwo zarządów spółek i zminimalizować ryzyko odpowiedzialności karno-skarbowej za błędy w sporządzonych kalkulacjach i deklaracjach.
Nie można także zapomnieć o konieczności budowania organizacji data-driven. Wdrożenie narzędzia automatyzującego rozliczenia podatkowe pozwala na zwiększenie porównywalności danych i ich standaryzację, co znacznie ułatwia analizę otrzymanych kalkulacji z perspektywy zarządczej.
Sporządzenie kalkulacji CIT i rocznego zeznania z roku na rok staje się coraz większym wyzwaniem dla organizacji. Wpływają na to:
Warto także zauważyć, że kalkulacja CIT jest niezwykle trudna do zautomatyzowania w systemach księgowych (również w systemach klasy ERP) z uwagi na dużą liczbę różnic pomiędzy ujęciem księgowym a ujęciem podatkowym poszczególnych transakcji. Duże systemy ERP zwykle nie mają dedykowanego rozwiązania do przygotowania kalkulacji oraz wypełnienia rocznej deklaracji. Wiele firm nie ma alternatywnych rozwiązań do stosowanych dotychczas arkuszy Excel. Jednakże, liderzy zespołów księgowo-podatkowych coraz częściej dostrzegają wady stosowania arkuszy kalkulacyjnych do rozbudowanych kalkulacji.
Wśród najistotniejszych problemów wymienić można:
Organizacje coraz częściej poszukują narzędzi, które nie wymagają wprowadzenia zmian w systemach źródłowych i jednocześnie pozwalają na analizę danych w różnych formatach wyjściowych, ich edycję i dostosowanie do wymagań danej organizacji. Istotne jest, aby narzędzie pozwalało na łatwe identyfikowanie danych do korekty oraz pozwalało na łatwe porównanie kalkulacji pomiędzy latami. W obliczu ostatnich zmian ważna jest również funkcjonalność generowania gotowego do złożenia zeznania rocznego ze wszystkimi załącznikami w wymaganym formacie .xml.
Taxolite to autorskie narzędzie PwC do automatyzacji raportowania podatkowego i księgowego.