ESG to szansa na rozwój i przewagę konkurencyjną

- komentarz od Maspex

Zrównoważona transformacja niesie szereg wyzwań dla każdej branży w tym również dla sektora spożywczego. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń wynikających ze zmian klimatu i postępującej w wielu obszarach degradacji środowiska. Rozumiemy konieczność ujawniania informacji na temat ryzyka i szans w kwestiach społecznych i środowiskowych, które wynikają z prowadzonej przez nas działalności. Raportowanie wskaźników ESG stanie się dla nas obowiązkiem już w 2026 r. Jednak ESG jest istotne nie tylko ze względu na obowiązki prawne.

Strategie ESG w Maspex

W ubiegłym roku ogłosiliśmy „Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy Maspex” – nazwaną „Efektem Kolibra”. W strategii wyznaczyliśmy aż 37 celów, które zostaną zrealizowane do 2030 roku w zakresie pięciu obszarów:

  • Zdrowego Stylu Życia

  • Ekologii

  • Środowiska Pracy

  • Innowacji

  • Otoczenia Społecznego i Biznesowego

czyli obszarów bezpośrednio związanych z ESG. Grupa Maspex inwestowała w rozwiązania służące ochronie klimatu zanim zrównoważony rozwój stał się „modny”. Inwestujemy w najnowsze technologie pozwalające pozyskiwać energię z OZE i w ten sposób zmniejszać zapotrzebowanie na energię z konwencjonalnych źródeł.

Dotychczasowe wydatki firmy Maspex w zakresie ekologii i odpowiedzialnego biznesu wyniosły aż 250 mln zł. Na projekty badawcze i innowacyjne, które wpisują się także w zrównoważony rozwój, wydamy do 2030 roku ponad 900 milionów złotych a na nowe instalacje OZE i oczyszczalnie ścieków kolejne ok. 100 milionów. Naszą strategię zrównoważonego rozwoju realizujemy również w oparciu o programy CRS dotyczące edukacji ekologicznej, bezpieczeństwa dzieci, promocji sportu i aktywnego stylu życia, czy niemarnowania żywności. 

Piotr Romańczuk
Dyrektor ds. Ochrony Środowiska
Grupa Maspex

Marta Marcińczyk
Analityk danych środowiskowych
Grupa Maspex

Jak Maspex przygotowuje się do raportowania ESG?

Dotychczas, tak jak wiele firm z naszej branży, nie byliśmy objęci obowiązkiem sprawozdawczości niefinansowej. Podejmowane przez nasz inicjatywy wynikały z naszej świadomości i potrzeby działania w obszarze CSR. Dążymy do tego, aby nasze działania środowiskowe miały mocne fundamenty biznesowe, a nie były tylko wyrazem naszej wrażliwości ekologicznej. Pojawienie się nowych regulacji wynikających z CSRD wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku w przygotowanie firmy do nowego modelu sprawozdawczości. Dodajmy, że w oparciu o ESRS przedsiębiorstwa będą raportować nawet do 1144 danych w ramach 84 ujawnień. Podkreślić należy również, że dotychczas nie obowiązywał jeden standard raportowania, firmy mogły ujawniać wybrane przez siebie wskaźniki i raportować je dowolnie w oparciu np. o standard GRI czy TCFD. Należy zaznaczyć, że nowy model sprawozdawczości niefinansowej jest bardzo mocno zintegrowany ze sprawozdawczością finansową i podlegał będzie prawdopodobnie audytom przez biegłych rewidentów. Dobre przygotowanie do obowiązków wynikających z dyrektywy CSRD powinno zacząć się już teraz.

Czekamy co prawda na ostateczną wersję standardów ESRS, ale wypracowanie odpowiednich strategii działania, procedur, jak również przygotowanie systemu informatycznego wymaga czasu. W naszej firmie został już teraz powołany zespół projektowy, którego zadaniem jest określenie obszarów, zarówno wewnątrz firmy, jak i w naszym otoczeniu biznesowym, których dotyczyć będzie sprawozdawczość ESG. Przypomnijmy, że ujawniać będziemy kwestie środowiskowe, społeczne i pracownicze, jak również te związane z poszanowaniem praw człowieka czy ładu korporacyjnego. Podkreślić należy również, że dane do przygotowania raportu pochodzić będą nie tylko z organizacji, ale z całego łańcucha wartości. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości ESG zarówno wśród pracowników jak i partnerów biznesowych. Wiedza dotycząca zrównoważonego rozwoju i standardów ESRS ma tutaj kluczowe znaczenie, dlatego nasi pracownicy uczestniczą w licznych szkoleniach podnoszących ich kompetencje w zakresie ESG. Wdrożyliśmy politykę ekoprojektowania i kodeks dla naszych dostawców, do których wychodzimy również z ankietami oraz propozycjami webinarów związanych np. z liczeniem śladu węglowego. 

Widzimy rosnące oczekiwania ze strony banków i naszego otoczenia, szczególnie w kwestiach środowiskowych i związanych ze śladem węglowym. Uzyskanie korzystnego finansowania coraz częściej warunkowane jest realizowaniem określonych aspektów środowiskowych. Niedawno podpisaliśmy nową umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na finansowanie w kwocie 104 mln €  modernizacji i zwiększenia efektywności energetycznej zakładów w Polsce i Rumunii. Projekt uwzględniał między innymi inwestycje w panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. We wszystkich podejmowanych przez nas inwestycjach chcemy uzyskiwać korzystny efekt środowiskowy, nie możemy jednak zapominać o wymiarze ekonomicznym. Jest to wyzwaniem chociażby z tego względu, że w Polsce ponad 90% energii pierwotnej pochodzi z paliw kopalnych, w tym przede wszystkim z węgla i ropy. Emisyjność jest głównym wyzwaniem zrównoważonej transformacji.

Strategia dekarbonizacji

Pomimo ogromnych wysiłków ze strony przedsiębiorców i inwestycji w OZE przedsiębiorcom trudno będzie osiągnąć neutralność klimatyczną bez działań ze strony organów państwa i transformacji energetycznej. Mówiąc o emisyjności trudno nie odnieść się też do tematu śladu węglowego, który jest jednym z podstawowych elementów ESG, a jego obliczenie szczególnie w zakresie 3, uwzględniającym cały łańcuch wartości, jest ogromnym wyzwaniem. Struktura naszej organizacji jest bardzo rozbudowana, zakłady produkcyjne rozmieszczone są w 17 lokalizacjach w kraju i za granicą, a w naszej ofercie znajduje się  ponad 70  marek produktowych. Dotychczas policzyliśmy ślad węglowy w zakresie własnych emisji, czyli Scope 1 oraz 2. Prowadzimy projekt redukcji emisji, którego głównym celem jest opracowanie strategii dekarbonizacji.  Zależy nam, na stworzeniu  narzędzia, w oparciu o które będziemy mogli dokonywać obliczeń śladu węglowego, dlatego współpracujemy z jednostkami badawczymi i angażujemy się w nowatorskie projekty pozwalające wypracować takie narzędzie.

ESG nie tylko dla raportowania

Zaplanowanie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa staje się coraz bardziej istotne, nie tylko po to żeby wypełnić obowiązki prawne i rynkowe związane ze światowymi trendami i politykami zrównoważonego rozwoju. Odpowiednia strategia ma zapewnić dalszy rozwój i przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa zgodnie ze zmieniającym się otoczeniem rynkowym, społecznym,  prawnym i środowiskowym. Analiza podwójnej istotności czynników ESG w oparciu o wskaźniki ESRS oraz identyfikacja oczekiwań naszych interesariuszy, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych może stać się podstawą do bardziej zrównoważonego rozwoju. 

 

PwC Retail Platform

 
 

 

PwC Retail Platform

 
 
Obserwuj nas