Podróż w niskoemisyjną przyszłość. Jak sektor TMT może wspierać ESG?

Czy firmy z sektora TMT mogą pomóc wprowadzić świat w zieloną, energooszczędną przyszłość? Okazuje się, że tak. Wynika to z jednej, podstawowej przyczyny - technologia przenika każdą część naszego życia, a pozostałe branże w coraz większym stopniu polegają na firmach technologicznych i telekomunikacyjnych (sektory TMT dostarczają nie tylko technologię, ale również treści medialne czy możliwości komunikacyjne). Ich ogromny potencjał, by wpływać na zatrzymanie negatywnych zmian klimatycznych jest niezaprzeczalny.

Firmy TMT muszą wziąć na siebie odpowiedzialność przywództwa, która jest związana z ich możliwościami i zasobami. Tylko jako lider zielonej zmiany będą mogły dostarczać wszystkim produkty oraz usługi współgrające z ESG.

Za nami szczyt klimatyczny COP26. Podczas kilkunastu dni konferencji, liderzy technologiczni, którzy tradycyjnie konkurują ze sobą spotkali się po jednej stronie stołu, by rozmawiać w sprawie działań, jakie mogą podjąć na rzecz walki z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym. Choć szczyt obfitował w deklaracje i porozumienia to wiele z nich jest zaledwie kierunkowych i będą wymagały bardzo konkretnych sformułowań oraz planów wdrażania na najbliższe lata. Same rozmowy dotyczące szkoleń czy edukacji już nie wystarczą. Firmy muszą działać - poprzez budowanie przemyślanych strategii czy opracowując plan realizacji konkretnych założeń. 

Pewne jest jedno - sektor technologiczny będzie odgrywał kluczową rolę w napędzaniu i wspieraniu zielonej zmiany. Chociaż przyjęcie ESG może dla niektórych stwarzać wyzwania, każdy rodzaj działalności w tym kierunku przyniesie korzyści w przyszłości. 

Dlaczego firmy technologiczne i telekomunikacyjne odgrywają kluczową rolę w ograniczaniu globalnych emisji? Dostarczają oprogramowanie, narzędzia i infrastrukturę sieciową umożliwiającą pracę zdalną oraz wspierającą zrównoważony rozwój. Mowa tutaj o blokchain, przetwarzaniu w chmurze, sieci 5G, IoT czy wirtualnej rzeczywistości. Więcej o ograniczaniu śladu węglowego i strategii Net Zero, dowiesz się z kampanii „Ślad konkurencji”.

Niewątpliwymi zaletami wykorzystania chmury obliczeniowej jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, a gotowe produkty umożliwiają aktywne wspieranie zrównoważonego rozwoju. Na pewno znasz narzędzia takie jak: MS Teams czy Google Workspace, dzięki którym zniknęła konieczność pokonywania wielu kilometrów w drodze do pracy. 

Jeśli chodzi o sieć 5G i jej wpływ na środowisko to jej wprowadzenie na szeroką skalę nie tylko pozwoli sektorom zużywać mniej energii do przesyłania większej ilości danych, ale także umożliwi podłączenie wszystkich urządzeń i wymianę informacji w celu optymalizacji zużycia energii. 

Huawei oszacował, że wprowadzenie 5G może pomóc w zmniejszeniu globalnej emisji dwutlenku węgla o pół miliarda ton do 2030 roku oraz zmniejszeniu emisji w łańcuchu dostaw o 30% do 2025 r. Z kolei Orange kilka miesięcy temu ogłosił 20-letnią korporacyjną umowę zakupu energii (CPPA) na 100 GWh energii odnawialnej rocznie z firmą Total we Francji. W rezultacie Total zobowiązał się do zbudowania 12 nowych elektrowni słonecznych o łącznej mocy 80 MW do 2024 roku. Dodatkowo Orange zadeklarował ograniczenie bezpośredniej emisji CO2 o 30% w porównaniu z 2015 r. oraz do osiągnięcia 50% udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2025 r. Firmy takie jak Verizon, Microsoft i ITV są wśród 53 sygnatariuszy Zobowiązania klimatycznego, które zadeklarowały się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w swoich organizacjach do 2040 roku. Microsoft posunął się jeszcze dalej, obligując się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. 

Firmy TMT powinny wykorzystywać swoją znaczącą pozycję w dostarczaniu technologii chmury, platform społecznościowych, treści i urządzeń komunikacyjnych oraz sieci, aby stać się wzorami do naśladowania dla innych sektorów. W miarę jak media społecznościowe coraz bardziej przenikają do naszego codziennego życia - giganci technologiczni będą zmuszeni do przyjmowania nowych ról w zakresie odpowiedzialności społecznej. 

 

Pozycja i znaczenie kanału Facebook we wspieraniu utrzymania stabilności społecznej w okresie poprzedzającym inaugurację prezydenta USA w 2021 r. podkreśla stale zmieniające się oczekiwania wobec firm technologicznych, a odpowiedzialność wynikająca z zajmowanej przez nich wpływowej pozycji jest ogromna.

Sektor TMT powinien i może zostać pionierem w zachęcaniu innych branż do silniejszego zaangażowania się w ESG, szczególnie tych z sektora mediów czy reklamy, które mają ogromną rolę w kształtowaniu nastrojów społecznych i oddziaływania na opinię publiczną. Obecnie wszyscy coraz bardziej uzależniają się od technologii i operatorów telekomunikacyjnych, dlatego firmom z sektora TMT nie pozostaje nic innego, jak wzięcie na siebie odpowiedzialności przywództwa.

Źródła:

Skontaktuj się z nami

Marcin  Sidelnik

Marcin Sidelnik

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 961

Obserwuj nas