{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
Zarządzaj śladem węglowym i zwiększaj przewagę konkurencyjną
Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG - Greenhouse gas) wymaga innowacyjnych i odważnych kroków w wielu obszarach działalności firm.
Kroków, które musimy podjąć natychmiast, aby zapobiec dotkliwym skutkom zmian klimatu i wykorzystać potencjał wynikający z zielonej transformacji. Tymczasem, jak wynika z badań PwC, tylko 22% prezesów na świecie i 24% w Polsce podjęło zobowiązania związane z neutralnością emisji CO2. Pokazuje to szansę na wyróżnienie się wobec konkurencji w tym zakresie i uzyskanie niezależności energetycznej.
Aby to osiągnąć potrzebujesz działać w oparciu o realną wiedzę w zakresie:
Dynamicznie rośnie zainteresowanie zrównoważonym rozwojem jako kluczową dźwignią budowania wartości. Inwestując w zmniejszenie śladu węglowego organizacji, firmy mogą tym samym zyskać mocną pozycję konkurencyjną.
Instytucje finansowe coraz częściej uwzględniają informacje o śladzie węglowym w procesach kredytowych, aby przekierować finansowanie z sektorów wysokoemisyjnych w stronę sektorów niskoemisyjnych lub na transformację energetyczną. Od zrównoważonego rozwoju firmy zależy więc koszt finansowania działalności.
Obowiązek uwzględniania informacji o emisjach firmy w raportowaniu niefinansowym będzie dotyczył wszystkich spółek zatrudniających powyżej 250 pracowników (począwszy od raportowania za rok finansowy 2023).
Jak wynika z globalnych badań, coraz częściej inwestorzy, klienci i inni interesariusze wymagają od organizacji informacji dotyczącej wielkości śladu węglowego. Coraz większą rolę zyskują także raitingi ESG (np. CDP, SMETA, EcoVadis), z których interesariusze korzystają w celu przygotowania analiz i ocen.
Neutralność klimatyczna to pierwszy krok do bycia Net Zero. Ale zanim firmy będą neutralne klimatycznie czy będą Net Zero, muszą wykonać pierwszy krok, czyli zrozumieć swoje emisje.
Aby efektywnie zarządzać kwestiami związanymi z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym, organizacje potrzebują kompleksowej strategii ESG. Istotnym jej elementem są analizy dotyczące śladu węglowego organizacji.
Znając swój ślad węglowy, organizacje mogą efektywniej zarządzać poziomem emisji, zmniejszać emisyjność procesów, a co za tym idzie - redukować koszty.
Skrupulatna kalkulacja śladu węglowego i świadomość pochodzenia emisji umożliwia skuteczne zastosowanie projektów offsetowych, co niejednokrotnie jest jedyną możliwością uzyskania neutralności klimatycznej organizacji.
Znajomość śladu węglowego różnych wariantów projektowych prowadzi do podejmowania trafniejszych decyzji w ramach projektowania i rozwoju produktu.
Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol), czyli standard według którego organizacje obliczają swój ślad węglowy, dzieli emisje na trzy zakresy. Dotychczas firmy, które raportowały emisje gazów cieplarnianych, brały pod uwagę emisje głównie z zakresów 1 i 2, ponieważ zakres 3 był opcjonalny. Obowiązek ustalania emisji GHG będzie dotyczył emitentów już w roku 2023, a w raportowaniu niefinansowym będzie uwzględniany w niedalekiej przyszłości przez wszystkie duże spółki, w tym prywatne, zatrudniające powyżej 250 pracowników (przepisy dotyczące raportowania zrównoważonego rozwoju zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024).
Zarządzanie emisjami i ich raportowanie w ramach zakresu 3 to procesy dużo bardziej skomplikowane w porównaniu do zakresów 1 i 2. Bardzo często wymaga to od organizacji zebrania pewnych danych po raz pierwszy.
Zgłosiła się do nas średniej wielkości firma produkcyjna działająca w branży celulozowo-papierniczej z prośbą o wsparcie w obliczeniu śladu węglowego organizacji.
Nasi eksperci zidentyfikowali 17 źródeł emisji gazów cieplarnianych wyemitowanych przez firmę w 2021 roku, a następnie przeprowadzili kalkulację pokazującą, jak dane źródło emisji przekłada się na ślad węglowy organizacji.
W efekcie prac firma otrzymała szczegółowe obliczenia poziomu emisji gazów cieplarnianych, z podziałem na 3 zakresy:
Zakres 1 (emisje bezpośrednie, takie jak: emisja związana ze spalaniem paliw w instalacjach stacjonarnych):
1048.4 Mg CO2e, tj. 1.6% wszystkich emisji firmy
Zakres 2 (emisje pośrednie-energetyczne, czyli zużywana energia elektryczna kupowana od dostawcy energii):
3141.0 Mg CO2e, tj. 3.4% wszystkich emisji firmy
Zakres 3 (pozostałe emisje pośrednie w łańcuchu dostaw):
86 963.3 Mg CO2e, tj. 95% wszystkich emisji firmy
Kliknij tutaj, aby sprawdzić ślad węglowy poszczególnych źródeł emisji firmy
Oferujemy kompleksowe wsparcie w obliczaniu i redukcji śladu węglowego Twojej organizacji. Pomożemy ci w takim zarządzaniu śladem węglowym, które przyniesie korzyści zarówno dla Twojego biznesu, jak i dla otoczenia.
Skontaktuj się z nami, aby omówić szczegóły.
Napisz do nas
Playback of this video is not currently available
16 maja 2022 | Obejrzyj krótkie nagranie, w którym nasi eksperci wyjaśniają jakie aspekty zielonej transformacji firm zostaną omówione w następnych odcinkach.
Długość: 01:13
Playback of this video is not currently available
17 maja 2022 | Obejrzyj wideo, w którym Dorota Dębińska-Pokorska, partnerka w PwC, liderka grupy energetycznej, mówi o tym, czym różnią się pojęcia „neutralność klimatyczna" i „Net Zero" oraz od czego zacząć drogę do neutralności klimatycznej.
Długość: 01:22
Playback of this video is not currently available
25 maja 2022 | Obejrzyj wideo, w którym Agnieszka Gajewska, partnerka w PwC, liderka zespołu ESG w CEE, mówi o budowaniu wartości za pomocą dekarbonizacji sektora prywatnego w regulacjach UE.
Długość: 01:47
Playback of this video is not currently available
1 czerwca 2022 | Obejrzyj wideo, w którym Piotr Rówiński, partner w PwC, lider zespołu ds. zarządzania ryzykiem ESG, mówi o tym: o ile wzrośnie wartość emisji zielonych obligacji w 2022 roku oraz do czego przyczynią się Taksonomia i dyrektywa CSRD.
Długość: 02:06
Playback of this video is not currently available
8 czerwca 2022 | Obejrzyj wideo, w którym Jan Rączka, Senior ESG Advisor w PwC, mówi o zaletach inwestowania w czyste technologie i o tym, jak to wpływa na pozycję konkurencyjną firm.
Długość: 01:25
Playback of this video is not currently available
14 czerwca 2022 | Obejrzyj wideo, w którym eksperci PwC, Jolanta Baran oraz Michał Stalmach, mówią o tym, jak - zgodnie ze standardem Greenhouse Gas Protocol - zostały zdefiniowane kategorie emisji w zakresie 1, 2 oraz 3 a także dlaczego obliczenie zakresu 3 jest najbardziej skomplikowane.
Długość: 04:13
Playback of this video is not currently available
22 czerwca 2022 | Obejrzyj wideo, w którym eksperci PwC Polska, Dorota Hutny oraz Michał Stalmach, mówią o tym, jak poziom emisji CO2 wpływa na proces udzielania kredytu, na jakie dodatkowe korzyści może liczyć spółka redukująca emisje a także czy raportowanie emisji dotyczy każdej spółki.
Długość: 05:53
Playback of this video is not currently available
6 lipca 2022 | Obejrzyj wideo, w którym eksperci kancelarii PwC Legal, Aleksandra Bańkowska oraz Łukasz Łyczko, mówią o regulacjach prawnych w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także o tym ile spółek w UE jest i ile zostanie objętych obowiązkiem raportowania niefinansowego.
Długość: 04:59
Playback of this video is not currently available
13 lipca 2022 | Obejrzyj wideo, w którym eksperci PwC Polska, dr inż. Jolanta Baran oraz Michał Stalmach, mówią m.in. o tym, jak należy rozumieć założenia zawarte w Porozumieniu Paryskim oraz jaki powinien być pierwszy krok w strategii Net Zero.
Długość: 08:38
Playback of this video is not currently available
21 lipca 2022 | Obejrzyj rozmowę z Danielem Piechockim, Dyrektorem Infrastruktury i Serwisu Usług w Orange Polska, z której dowiesz, co umowy corporate PPA dały Orange Polska i jakie są dalsze kroki dla Orange jeżeli chodzi o cPPA, zieloność, dekarbonizację.
Długość: 17:40
Playback of this video is not currently available
3 sierpnia 2022 | Obejrzyj wideo, w którym eksperci PwC Polska, Dorota Dębińska-Pokorska oraz Jan Biernacki, mówią m.in. o tym, jakie każda firma ma emisje i jakie rozwiązanie warto zastosować kiedy nie możemy zejść niżej z emisjami, a nadal widzimy, że emitujemy CO2.
Długość: 03:13
Playback of this video is not currently available
10 sierpnia 2022 | Obejrzyj wideo, w którym eksperci PwC Polska, Dorota Dębińska-Pokorska i Jan Biernacki, mówią o tym, co oznacza dojrzałe zarządzanie energią elektryczną oraz jak należy patrzeć na energię elektryczną z perspektywy przedsiębiorstwa w okresie od roku do 10 lat.
Długość: 04:59
Playback of this video is not currently available
17 sierpnia 2022 | Obejrzyj wideo, w którym eksperci PwC Polska, Dorota Dębińska-Pokorska i Jan Biernacki, przedstawiają sposoby na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej oraz mówią o plusach i minusach tych rozwiązań.
Długość: 06:32
Playback of this video is not currently available
24 sierpnia 2022 | Obejrzyj wideo, w którym Tomasz Orłowski, ekspert PwC Polska ds. podatków środowiskowych, podsumowuje najważniejsze punkty dotyczące akcyzy w przypadku produkcji energii.
Długość: 01:54
Playback of this video is not currently available
1 września 2022 | W kolejnym odcinku kampanii „Ślad konkurencji" Javier Arroyo García, Head of Project Valuation w firmie Enertrag AG oraz Jan Biernacki, Ekspert ds. sektora energetycznego, Dyrektor w PwC, rozmawiają o dojrzałości polskiego rynku w zakresie OZE oraz o perspektywach rozwoju energii odnawialnej.
Długość: 20:53
Playback of this video is not currently available
14 września 2022 | Obejrzyj wideo, w którym Maciej Małachowski, dyrektor w grupie energetycznej w PwC Polska mówi o czym warto pamiętać przy podpisywaniu wirtualnej umowy na zakup energii elektrycznej - cPPA, a także co może zyskać firma, która wprowadziła zasady rachunkowości zabezpieczeń.
Długość: 03:02
Playback of this video is not currently available
12 października 2022 | Posłuchaj Bartosza Piątka, radcy prawnego, lidera praktyki energetycznej i zasobów naturalnych w PwC Legal, który mówi o innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie redukcji śladu węglowego.
Długość: 02:08
Playback of this video is not currently available
18 października 2022 | Obejrzyj rozmowę z Anną Gorączką, Green Officer w Żabka Polska, aby dowiedzieć się jak wygląda droga firmy do neutralności klimatycznej, co zostało zrealizowane do tej pory i co jest w planach.
Długość: 16:53
Playback of this video is not currently available
26 października 2022 | Obejrzyj wideo, w którym Grzegorz Kuś, ekspert ds. ulg i dotacji w zakresie ESG, dyrektor w PwC, mówi o tym, jakie rozwiązania i programy mogą wesprzeć inwestycje w zwiększenie efektywności energetycznej.
Długość: 01:21
Playback of this video is not currently available
2 listopada 2022 | Obejrzyj wideo, w którym Tomasz Orłowski, ekspert ds. podatków środowiskowych, menedżer w PwC, mówi o konieczności nowelizacji dyrektywy z 2003 roku w sprawie opodatkowania wyrobów energetycznych i energii elektrycznej i wyjaśnia, co ta nowelizacja oznacza dla biznesu.
Długość: 02:32
Playback of this video is not currently available
9 listopada 2022 | Obejrzyj wideo, w którym Daniel Maryjosz, ekspert ds. podatków środowiskowych, menedżer w PwC, przybliża temat mechanizmu do stosowania cen na granicach, czyli tzw. CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism).
Długość: 02:21
Playback of this video is not currently available
16 listopada 2022 | Obejrzyj wideo, w którym Łukasz Pamuła, ekspert ds. podatków środowiskowych, menedżer w PwC, przybliża temat ROP, dyrektywy plastikowej i innych rozwiązań powiązanych z systemem ROP.
Długość: 02:29
Playback of this video is not currently available
23 listopada 2022 | Obejrzyj wideo, w którym Łukasz Łyczko, ekspert prawny ESG, przybliża temat dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Z materiału dowiesz się m.in. kogo i od kiedy będą obowiązywały nowe zasady raportowania.
Długość: 03:13
Partner, lider inicjatyw ESG w Polsce, lider w zespole Tax&Legal ESG oraz Clients&Market w CEE
+48 22 746 4852
Partnerka w PwC, liderka globalnego zespołu ds. sektora publicznego i infrastruktury oraz liderka zespołu ESG w CEE
+48 517 140 537
Ekspertka ds. ESG, menedżerka w PwC
Partnerka w PwC, liderka globalnego zespołu ds. sektora publicznego i infrastruktury oraz liderka zespołu ESG w CEE
+48 517 140 537
Partnerka w PwC, liderka prawnego zespołu ESG w Polsce
Counsel, ekspert prawny ESG
Counsel, ekspert prawny ESG
Partner, lider inicjatyw ESG w Polsce, lider w zespole Tax&Legal ESG oraz Clients&Market w CEE
+48 22 746 4852
Net Zero
Osiągnięcie skali redukcji emisji gazów cieplarnianych w łańcuchu wartości firmy zgodnie z kierunkiem ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5oC. Emisje, które były niemożliwe do zredukowania powinny zostać zneutralizowane poprzez trwałe usunięcie równoważnej pozostałej ilości CO2. Standard Net-zero SBTi wymaga aby organizacja zneutralizawała wszystkie bezpośrednie oraz pośrednie emisje gazów cieplarnianych. Projekty offsetowe nie są uznawane w bilansie emisji firmy aspirującej do poziomu net-zero.
Neutralność klimatyczna firmy
Stan, w którym w określonym czasie nie nastąpił wzrost netto emisji gazów cieplarnianych do atmosfery związanych z działalnością danej firmy. Jeśli całkowita emisja dwutlenku węgla (lub szerzej gazów cieplarnianych) generowana przez firmę jest skompensowana np. poprzez offsety (projekty redukcji emisji), firma może być uważana za neutralną klimatycznie.
Net Zero a neutralność klimatyczna
Neutralność klimatyczna jest często błędnie określana mianem Net Zero. Jednak podejście Net Zero jest bardziej radykalne i wykracza poza neutralność klimatyczną. Różne źródła w zróżnicowany sposób definiują neutralność klimatyczną. Według standardu PAS 2060 firma neutralna klimatycznie kompensuje obowiązkowo emisje bezpośrednie oraz pośrednie energetyczne, zaleca się również kompensację pozostałych emisji pośrednich.
Neutralność węglowa produktu
Odnosi się do produktu w perspektywie całego cyklu życia (od pozyskania surowców potrzebnych do jego produkcji aż do zagospodarowania odpadów poużytkowych powstałych po zakończeniu jego użytkowania). Zgodnie z ISO 14021 ślad węglowy produktu neutralnego klimatycznie jest równy zeru lub jest skompensowany poprzez realizację projektu offsetowego.
Ślad węglowy
Całkowita suma emisji gazów cieplarnianych związanych bezpośrednio i pośrednio z wydarzeniem, organizacją lub produktem wyrażona w jednostkach masy CO2e (ekwiwalent dwutlenku węgla).
CSRD
Corporate Sustainability Reporting Directive – dyrektywa odnosząca się do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (raport niefinansowy). Dotyczy zasad ujawniania informacji na temat sposobu, w jaki działają przedsiębiorstwa i jak sobie radzą z wyzwaniami środowiskowymi (E), społecznymi (S) oraz w zakresie ładu korporacyjnego (G).
TCFD
Task Force on Climate-related Financial Disclosures - są to rekomendacje dotyczące informacji, które firmy powinny ujawniać, aby wspierać inwestorów, kredytodawców i ubezpieczycieli we właściwej ocenie i wycenie określonego zestawu ryzyk związanych ze zmianami klimatu. Wielka Brytania wprowadza obowiązek ujawniania tych informacji od 2025 r. (duże firmy w Wielkiej Brytanii dokonują zgłoszeń już od 2022 roku).
CSDD
Corporate Sustainability Due Diligence - dyrektywa (aktualnie projekt) w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dotyczy obowiązków przedsiębiorstw odnośnie skutków ich działań (oraz ich całego łańcucha wartości) dla praw człowieka (S) i środowiska (E).
cPPA
Corporate Power Purchase Agreement - długoterminowe kontrakty (przekraczające nawet 10 lat) na zakup energii elektrycznej z OZE zawierane bezpośrednio przez producenta energii oraz firmę będącą najczęściej znaczącym konsumentem energii elektrycznej.
SBTi
Science Based Targets Initiative - standard Net Zero (opracowany przez firmę SBTi w październiku 2021 r.), zapewniający firmom ramy i narzędzia do wyznaczania naukowych celów Net Zero, zgodnych z kierunkiem ograniczania globalnego wzrostu temperatury do 1,5 °C. Najlepszą praktyką wskazaną przez SBTi jest przyjęcie przez firmy planów redukcji obejmujących zakres 1, 2 i 3 emisji i określenie krótkoterminowych celów pośrednich.
MiFID
Dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID) to europejska regulacja, która zwiększa przejrzystość na rynkach finansowych Unii Europejskiej i standaryzuje informacje regulacyjne wymagane od firm działających w Unii Europejskiej. MiFID wdrożyła nowe środki, takie jak wymogi przejrzystości przed- i potransakcyjnej oraz określiła standardy postępowania, których mają przestrzegać firmy finansowe.
MiFID II
MiFID została zastąpiona przez MiFID II w 2018 roku. MiFID II to ramy prawne ustanowione przez Unię Europejską w celu regulowania rynków finansowych i zapewnienia lepszej ochrony inwestorów. Jej celem jest standaryzacja praktyk w całej UE i przywrócenie zaufania do branży, zwłaszcza po kryzysie finansowym z 2008 roku.
Carbon removals
Aktywne usuwanie CO2 z atmosfery. Osiągnięcie celów klimatycznych (utrzymanie wzrostu temperatury w granicach 1,5°C) wymaga strategii, które nie tylko zmniejszają emisję, ale też aktywnie usuwają CO2 z atmosfery. Można to zrobić na trzy sposoby: usunięcie dwutlenku węgla z atmosfery i trwałe przechowywanie go pod ziemią, przechowywanie go w naturze, na przykład w drzewach i glebie, oraz recykling wyemitowanego CO2 poprzez "umieszczenie" go z powrotem w produktach.
Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol)
Standard obliczania śladu węglowego zawierający wymagania i wytyczne szacowania emisji gazów cieplaranianych w zakresach 1, 2 i 3.
ESRS
Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju. Raportowanie według dyrektywy CSRD będzie odbywało się zgodnie z tymi standardami.
CBAM
Carbon Border Adjustment Mechanism - podatek graniczny mający na celu ograniczenie zjawiska ucieczki emisji (ang. carbon leakeage). Jest jednym z kluczowych elementów, które pozwolą osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu.