{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
Kiedy technologia chmurowa pierwszy raz pojawiła się na rynku, była głównie oferowana jako rozwiązanie uniwersalne. Organizacje podpisywały umowy z jednym lub kilkoma dostawcami i otrzymywały pustą, niezagospodarowaną przestrzeń, najczęściej infrastrukturalną, na której mogły budować nowe rozwiązania IT, wykorzystywać, usługi przechowywania danych i wszystkie inn,e jeszcze wtedy klasyczne rozwiązania oparte o współdzieloną infrastrukturę chmurową. Rozwiązania były bardzo uniwersalne przez co nie budujące szczególnej wartości ani uzysku czy to w obszarze efektywności czy potencjalnych innowacji - poza pozorną większą elastycznością kosztową czy też innym modelem kosztów. Natomiast rynek zmienia się, dojrzewa. Podobnie jak postrzeganie chmury, te staje się z punktu widzenia klientów pragmatyczne a wymagania stawiane tej technologii rosną. Dojrzewa też oferta dostawców chmury, ta nabiera specyfiki i funkcjonalności branżowej, definiowanej często jako “industry cloud”. Całą platforma, gotowe jej komponenty lub dedykowane usługi w chmurze dostosowane do zapewniania możliwości specyficznych dla danej branży.
Chmurę branżową czy też industry cloud można postrzegać jako dostosowane rozwiązanie, zaprojektowane do rozwiązywania unikalnych wyzwań i potrzeb konkretnych sektorów. W istocie, chmura branżowa oferuje specjalistyczne usługi, które są lub będą wkrótce niezbędne dla danej branży - często oparte o potrzeby biznesowe, eliminując niepotrzebne funkcje czy mocno je optymalizując. Industry cloud odpowiada na potrzeby danej branży - językiem i funkcją technologią.
Na przykład instytucje bankowe borykają się z złożonymi przepisami finansowymi, które prawdopodobnie nie mają znaczenia dla sprzedawców detalicznych czy innych sektorów. Szpitale skupiają się na kwestiach związanych z prywatnością pacjentów oraz krytycznie ważną poufnością danych medycznych, które niekoniecznie mają zastosowanie w przypadku producenta wyrobów papierowych.I tu chmura z danymi funkcjami, choćby “Compliance by design” odpowiada na potrzeby i wymagania danego sektora, tu regulacji. Innymi słowy, chmura branżowa przyspiesza, ulepsza i napędza innowacje w konkretnej, wyspecjalizowanej dziedzinie, co czyni ją niezwykle wartościowym narzędziem biznesowym.
21% firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy rozważa przyjęcie branżowego rozwiązania chmurowego
,,Chmura w biznesie, liderzy widzą wartość" Raport PwC Polska 202351% Ulepszone zabezpieczenia - obejmujące cyberbezpieczeństwo oraz kontrolę prywatności, kluczowe dla operacji.
47% Efektywność procesów - usprawniają przepływ pracy, co przekłada się na większą wydajność.
36% Redukcja kosztów i szybsze korzyści biznesowe - dzięki temu oszczędzasz środki i osiągasz korzyści biznesowe szybciej.
36% Poprawa dostępu do danych - zwiększając jakość danych i dostarczając istotne wnioski, wspomaga podejmowanie kluczowych decyzji.
33% Narzędzia i Technologie Integracyjne- umożliwiające łatwą integrację specyficznych dla branży modeli danych, konektorów i interfejsów API.
Chmura branżowa staje się kluczem do szybkiego odblokowania większej wartości czy możliwości biznesowych. 21% firm, według naszego badania ,,Chmura w biznesie, liderzy widzą wartość", wskazało, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy rozważa przyjęcie branżowego rozwiązania chmurowego.
Gdy kadra kierownicza zaczyna rozumieć, że industry cloud to inteligentny sposób na przeskoczenie konkurencji, musi zastanowić się, jak przygotować się do jej wdrożenia.
Oto cztery strategie jak zacząć.
Inicjatywy związane z chmurą powinny przynosić korzyści na rzecz całej organizacji, a nie tylko IT. Dobre rozwiązania chmury branżowej łączą aplikacje, modele i użytkowników w firmie, zapewniając spójną, skalowalną platformę. Poprawnie zaprojektowana i wdrożona chmura branżowa dostarcza kompleksowe rozwiązania biznesowe, rozwiązujące konkretne wyzwania rynkowe specyficznego sektora. Na przykład, w bankowości dostępne są podstawowe funkcje, które wielu bankom trudno byłoby zbudować samodzielnie. Dzięki dzisiejszej chmurze branżowej bank może szybko wykorzystać dane, technologię i procesy różnych dostawców, aby obsługiwać zadania, takie jak przetwarzanie płatności, zarządzanie klientami i przyjmowanie nowych klientów.
Wdrożenie branżowego rozwiązania chmurowego wymaga pełnego wsparcia ze na poziomie menedżerskim. Choć CIO odpowiada za techniczny aspekt projektu, to zaangażowanie całego kierownictwa jest kluczowe dla sukcesu.
Przyjrzyjmy się sektorowi energetyki i usług publicznych. W wyścigu ku czystszej energii niezbędna jest współpraca. Liderzy powinni postrzegać chmurę branżową jako narzędzie do tworzenia kompleksowych połączeń, umożliwiających m.in. ładowanie pojazdów elektrycznych, płatności klientów oraz implementację nowych technologii i infrastruktury potrzebnej do transformacji energetycznej.
Bliska współpraca wśród kadry zarządzającej jest kluczowa na każdym etapie projektu chmurowego. Nasze badania pokazują, że firmy, w których CIO utrzymuje silne relacje z zarządem i innymi liderami na poziomie C, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu w inicjatywach chmurowych.
Czy większość aspektów działania Twojej firmy została już przeniesiona do chmury, czy dopiero planujecie wdrożenie?
Przyjrzyj się poniższemu schematowi, który ilustruje statystyczną dojrzałość chmurową w firmach w Polsce, Europie Środkowo-Wschodniej, regionie EMEA oraz w Stanach Zjednoczonych. Informacje pochodzą z raportu PwC Polska: ,,Chmura w biznesie, liderzy widzą wartość."
Wysoka dojrzałość - Stawiamy na chmurę i skalujemy ją w całej firmie
Średnia dojrzałość - Wdrożyliśmy chmurę w wielu obszarach i rozwinęliśmy nasz model operacyjny
Niska dojrzałość - Rozpoczęliśmy wdrażanie chmury w niektórych obszarach naszej działalności
Planuje - Obecnie nie korzystamy z chmury, ale rozważamy taką możliwość.
W której grupie firm znajduje się Twoja organizacja?
Zrozumienie konkretnych potrzeb biznesowych jest kluczem do zwiększenia wartości uzyskanej z wdrożenia chmury branżowej. Inne czynniki, takie jak położenie geograficzne, konkurencyjny rynek definiowany w szerszym zakresie, czy kwestie regulacyjne, mogą jeszcze bardziej skomplikować (lub uprościć) finalne rozwiązanie.
Chmura branżowa została zaprojektowana tak, aby pomóc zredukować zbędne działania, wyeliminować nieistotne komponenty i znacznie usprawnić wdrażanie. Dzięki industry cloud operacje stają się szybsze, wydajniejsze i bezpieczniejsze, a ostatecznie bardziej opłacalne.
Wszystkie dane prezentowane w artykule pochodzą z raportu ,,Chmura w biznesie, liderzy widzą wartość" PwC Polska 2023. Artykuł powstał na bazie publikacji PwC US: The top benefits of industry cloud and what it means for your business.
Pobierz raport oraz suplement, który jest wzbogaceniem raportu o kluczowe wnioski z regionu EMEA
Dołącz do newslettera Technologia