Korzyści "serverless" - od pomysłu do wyjścia na rynek

Kluczowe korzyści płynące z chmury branżowej
  • Publication
  • 8 minute read
  • Luty 27, 2024

Technologia bezserwerowa (tzw. “serverless”) to koncepcja zyskująca na popularności, ponieważ klienci starają się efektywniej wprowadzać na rynek nowe produkty. Przejście na technologię bezserwerową może odciążyć zespół z obowiązków związanych z infrastrukturą i operacjami, co pozwoli na pełną koncentrację na rozwoju produktu. 

 

Przetwarzanie bezserwerowe wzięło swoją nazwę od tego, że bazowa infrastruktura sprzętowa jest niewidoczna dla użytkownika, co oznacza, że zespół może od razu przystąpić do tworzenia i uruchamiania aplikacji, bez konieczności zarządzania i utrzymywania serwerów. Ponadto wykorzystanie systemów bezserwerowych zapewnia znaczny zwrot organizacjom, które najlepiej je wykorzystują. Aby sprostać wymaganiom klientów, korzyści mogą obejmować skalowalność, elastyczność, wysoką dostępność i szybkość oraz umożliwienie tworzenia bardziej innowacyjnych produktów opartych na chmurze.

Główne zalety przetwarzania bezserwerowego na chmurze AWS

Dzięki technologii bezserwerowej zadania związane z zarządzaniem infrastrukturą, takie jak dodawanie przestrzeni dyskowej, zwiększanie mocy obliczeniowej i wdrażanie aktualizacji, mogą być wykonywane przez dostawcę usług w chmurze, takiego jak AWS, co pozwala skupić się zespołowi wyłącznie na kodzie. Automatyczne zarządzanie i skalowanie w oparciu o rzeczywisty ruch w aplikacjach internetowych (nawet od zerowego do rekordowego zapotrzebowania) mogą umożliwić krótszy czas odpowiedzi i niższe koszty operacyjne chmury. Jeśli na przykład aplikacja internetowa odnotowuje częste wahania popytu lub ma na nią wpływ sezonowość, koszty operacyjne mogą być niższe ze względu na model cenowy AWS typu pay-as-you-go.

PwC pomaga organizacjom wykorzystać zalety płynące z korzystania z rozwiązań serverless. Sprawdź jak możemy wesprzeć Twoją firmę.

Większa wydajność zespołów

Przetwarzanie bezserwerowe może zwiększyć wydajność zespołów programistycznych. W typowej publicznej usłudze przetwarzania w chmurze, takiej jak AWS EC2 (wirtualna maszyna), programiści często wykonują „dodatkowe zadanie” polegające na konfigurowaniu serwerów, na których tworzą aplikacje. Może to obejmować takie działania jak: alokacja dodatkowych zasobów serwera, specyficzna konfiguracja sieciowa i dostosowywanie się do często przestarzałych rozwiązań systemowych. Jednak w środowisku bezserwerowym architekci aplikacji i programiści mogą skoncentrować się na potrzebach o wyższym priorytecie i mieć możliwość szybszego tworzenia, iterowania i wdrażania. Ponadto większość usług bezserwerowych obsługuje zaawansowane metodologie automatyzacji wdrażania, które mogą skrócić czas procesu i, w razie potrzeby, wycofywanie zmian, zmniejszając w ten sposób ryzyko wdrożenia. To płynnie łączy się ze zwinnym podejściem do programowania, które wymaga częstych i mniejszych wdrożeń, a także pozwala zachować większą elastyczność i znacznie szybciej otrzymać gotowy produkt. Większy poziom elastyczności i wydajności jest ważny, aby organizacje mogły reagować w czasie rzeczywistym, szczególnie w sektorach takich jak opieka zdrowotna i handel detaliczny.

 

W ciągu najbliższych 3 lat wyniki biznesowe napędzą: poprawa cyberbezpieczeństwa, zwiększona produktywność oraz obniżenie kosztów

,,Chmura w biznesie, liderzy widzą wartość" Raport PwC Polska 2023

Pierwszy krok na drodze do "serverless"

Rozwiązanie bezserwerowe jest wykorzystywane do rozwiązywania wielu różnych typów problemów związanych z oprogramowaniem, w tym z aplikacjami internetowymi i portalami. Dane i analityka to także rozwijający się obszar rozwiązań bezserwerowych, napędzany postępami AWS wraz z nowymi usługami bezserwerowymi zaprojektowanymi z myślą o przetwarzaniu danych. Coraz częściej widzimy, jak organizacje rozważają włączenie rozwiązań bezserwerowych na rzecz modernizacji aplikacji, co skutkuje szybszym wprowadzaniem innowacji.

Warto pamiętać, że wdrażanie rozwiązań bezserwerowych wymaga nauki, a istniejące systemy mogą wymagać znacznych modyfikacji, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. 

Przetwarzanie bezserwerowe służy do rozwiązywania wielu różnych typów problemów związanych z oprogramowaniem dla aplikacji internetowych, portali oraz danych i analiz.

Umożliwia szybszy czas reakcji klientów i niższe koszty operacyjne chmury, jednocześnie optymalizując sposób, w jaki Twój zespół spędza czas.

Adaptacja bezserwerowa wymaga nauki, a istniejące systemy mogą wymagać znacznych modyfikacji, aby w pełni wykorzystać ich potencjał.


Wszystkie dane prezentowane w artykule pochodzą z raportu ,,Chmura w biznesie, liderzy widzą wartość" PwC Polska 2023.

Bądź na bieżąco

Dołącz do newslettera Technologia

Skontaktuj się z nami

Daniel Chwaszczewski

Starszy Menedżer, PwC Polska

+48 571 778 062

Email

Obserwuj nas