W dzisiejszym, globalnym środowisku biznesowym dane stały się jednym z najcenniejszych zasobów każdej firmy. Zarządzanie danymi i ich skuteczna analiza są kluczowymi czynnikami sukcesu we wszystkich sektorach gospodarki. Dlatego przedsiębiorstwa stoją aktualnie przed nowym wyzwaniem - jak przełożyć gromadzone wolumeny danych na realny zysk w ich biznesie?
Jednocześnie dynamiczna sytuacja rynkowa wymaga generowania analiz i predykcji w czasie rzeczywistym. Ogromnym wsparciem dla firm w tych wyzwaniach okazują się być rozwiązania BI, a szczególnie połączenie SAP Datasphere & SAP Analytics Cloud (SAC).
Krajobraz systemów IT w firmach częściej utrudnia niż ułatwia odkrywanie potencjału danych. Użytkownicy biznesowi, nie wiedzą jak korzystać z narzędzi, którymi firma dysponuje. Zdarza się, że są one nieintuicyjne i trudne w obsłudze dla pracowników nietechnicznych. W takiej sytuacji, często do przygotowania raportów wykorzystywany jest arkusz kalkulacyjny. Jest on jednak obarczony ograniczeniami wydajnościowymi, ryzykiem nieaktualności danych i wysoce narażony na niebezpieczeństwa wycieku danych.
Jak zachęcić użytkowników do korzystania z profesjonalnych systemów BI, tak by otrzymać najlepsze rezultaty w procesie analizowania danych, a jednocześnie zadbać o ich bezpieczeństwo?
Należy usunąć przeszkody, które dotychczas budziły niechęć przy wykorzystaniu narzędzi BI w codziennej pracy.
SAP Datasphere & SAP Analytics Cloud to systemy chmurowe, które oferują przyjazny i prosty interfejs. Gwarantują utrzymywanie wspólnej wersji danych i raportów przy wielu konfiguracjach udostępniania ich. Jednocześnie, bezpieczeństwo jest zagwarantowane poprzez mechanizmy kontroli dostępu i uprawnień do danych. Użytkownicy biznesowi w Datasphere i SAC mogą korzystać z dedykowanych dla nich narzędzi w systemie, które same prowadzą użytkownika przez proces tworzenia obiektów, co jest częścią self-service BI. Jednocześnie oba systemy oferują również zaawansowane funkcje, skierowane do pracowników działów IT. Mogą oni wykorzystać swoje obecne umiejętności np. modelowanie w SQL (Datasphere) czy programowanie w JavaScript jako jedna z możliwości projektowania zaawansowanych dashboardów w SAC.
SAP Analyics Cloud to platforma analityczna oferująca nie tylko raportowanie, ale również dostarczająca rozwiązań do planowania biznesowego. Dzięki wykorzystaniu AI system pomaga w tworzeniu bardziej precyzyjnych prognoz i porównywania różnych scenariuszy strategii, w zależności od dynamicznie zmieniających się parametrów rynkowych.
Dzięki wykorzystaniu mocnego duetu SAC & Datasphere, dane wejściowe nie są ograniczone do systemów z rodziny SAP. Otwarta biblioteka konektorów i standardowe możliwości połączeń dostępne w Datasphere, gwarantują płynną integrację między chmurą SAP a innymi rozwiązaniami (np. Data Lake’s, systemami CRM i bazami danych innych dostawców).
Po podjęciu decyzji o wdrażaniu rozwiązań SAP, warto zacząć od zastanowienia się nad pożądanymi funkcjonalnościami. Warto też ustalić cele, jakie chcemy osiągnąć poprzez wprowadzenie nowego systemu, aby z czasem móc ocenić efektywność rozwiązań. Nie mniej istotne jest zbudowanie odpowiedniego zespołu, który odpowiedzialny będzie za wdrożenie i rozwój rozwiązań SAP. Członkowie zespołu powinni dysponować nie tylko odpowiednimi kompetencjami, ale również adekwatną ilością czasu na realizację nowych zadań.
Często zdarza się, że organizacje próbują jedynie przenosić dane do nowych rozwiązań, zamiast wprowadzać innowacje w procesach wewnętrznych. Oprócz zmian wynikających z potrzeb biznesowych, warto krytycznie spojrzeć na proces pod kątem zgodności z najlepszymi praktykami. Dodatkowo, odpowiednie wykorzystanie zaawansowanych możliwości narzędzi SAP pozwala podejmować kluczowe decyzje biznesowe i wyciągać wnioski oparte na dogłębnej analizie.
Finalnie, planując wdrożenie, warto mieć na uwadze dynamiczność zmian wymagań biznesowych oraz zewnętrznych uwarunkowań. W osiągnięciu zadowalających rezultatów pomaga wczesne prototypowanie rozwiązań oraz kompleksowe testowanie, skupione na weryfikacji faktycznych przypadków biznesowych.
Wdrożenie rozwiązań SAP niewątpliwie przynosi wiele korzyści. Rozwiązania te wspierają zarządzanie i monitorowanie procesów biznesowych w organizacji, a także umożliwiają wyciąganie trafnych wniosków na podstawie dostępnych danych. Należy jednak pamiętać, że wdrożenie jest złożonym procesem, do którego trzeba odpowiednio się przygotować. Chcesz wiedzieć jak?