Perspektywy dla sektora nafty i gazu

Chemia, Nafta i Gaz

Wyzwania geopolityczne i regulacyjne powodują, że firmy z sektora nafty i gazu zmieniają dotychczasowe strategie biznesowe

Wyznaczenie nowych długoterminowych perspektyw dla firm funkcjonujących na ciągle zmieniającym się rynku wymaga dużego zaangażowania i kompleksowego podejścia.

Gaz – alternatywa w drodze do budowania gospodarki niskoemisyjnej

Zapotrzebowanie na ropę wciąż jest zauważalne, jednak to gaz jest surowcem, który odnotowuje zwiększony popyt. Wydobycie ropy naftowej jest coraz bardziej kosztowne i wymaga od firm inwestowania w nowe technologie umożliwiające efektywne pozyskanie tego surowca. Ponadto, wahania cen w tym sektorze nie pomagają przedsiębiorcom podejmować decyzji inwestycyjnych, gdyż wiążą się one ze zbyt dużym ryzykiem.

Gaz jest obecnie pozycjonowany jako surowiec sprzyjający budowaniu idei gospodarki niskoemisyjnej. Szacunki Międzynarodowej Agencji Energetyki (IEA) przewidują, że wartość inwestycji w sektorze gazowym wzrośnie do 2040 roku do prawie 10 bln USD. Większość tych inwestycji będzie skupiona na rozwoju obszaru downstream, którego wartość w tym czasie wzrośnie do 6,9 bln USD. Zaletą gazu mogą się także okazać jego duże zasoby, dzięki czemu wahania cen surowca nie powinny podlegać tak znacznym wahaniom jak ropa.

Oczekiwania klienta – nowy czynnik kształtujący rynek energetyki niskoemisyjnej

Klienci na rynku nafty i gazu aktywnie szukają nowych rozwiązań pozwalających im dopasować się do gospodarki niskoemisyjnej. Tym samym ich zapotrzebowanie na ropę spada. Efektywność energetyczna, a także przekierowywanie popytu na alternatywne źródła energii, w szczególności wykorzystywane w branży transportowej znacznie osłabiają znaczenie nafty. Kluczowe w tym procesie znaczenie zaczyna odgrywać technologia, która będzie determinować kształt zmian na rynku. Na świecie liczba użytkowników urządzeń mobilnych wynosi ponad 5,5 mld z czego 3,5 mld to użytkownicy smartfonów. Budowanie relacji z klientami na rynku coraz częściej opierać się będzie na urządzeniach mobilnych i aplikacjach.

Przyszli klienci będą poszukiwać energii opartej na „czystej technologii”, czego potwierdzeniem może być fakt, że do 2017 roku liczba samochodów elektrycznych wzrośnie do 1 mln. 

Regulacje rządowe a wzrost znaczenia zielonej energii

Rządy państw, aby wywiązać się z podjętych na kolejnych szczytach klimatycznych obietnic, niejako warunkują kształt rynku energetyki. Plany przejścia na energetykę niskoemisyjną sprawiają, że na znaczeniu zyskuje energetyka odnawialna.

Działanie to prowadzi także do rozwoju technologii sprzyjających budowaniu lepszej efektywności zielonej energii. Wsparcie rządowe tego typu projektów może w efekcie doprowadzić do znacznego obniżenia kosztów energetyki odnawialnej (w tym rosnącego w siłę sektora baterii), a tym samym podnosić konkurencyjność firm działających w tym zakresie.

Obecnym liderem w budowaniu „czystego środowiska” są Chiny, które realizując ten plan wspierają sektory oparte na zielonych technologiach. O skali wsparcia świadczy fakt, że w 2014 roku w Chinach powstała inwestycja OZE warta 83 mld USD co daje około 31% całości środków ponoszonych na tego typu inwestycje na świecie. Chiny obecnie przeznaczają także największe środki na B+R w sektorze OZE, które wynoszą 1,7 mld USD. W Europie kwota ta wynosi 1,4 mld, a w USA niespełna 790 mln. USD.

Skontaktuj się z nami

Wojciech  Słowiński

Wojciech Słowiński

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 420

Mariusz  Dziurdzia

Mariusz Dziurdzia

Partner zarządzający, Lider Clients & Markets, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 117

Obserwuj nas