ESG zmienia sektor finansowy i pozostałe branże

Szanse i ryzyka związane z ESG (z ang. Environmental, Social, Corporate Governance), czyli ładem środowiskowym, społecznym i korporacyjnym, mają coraz bardziej realny i mierzalny wpływ na biznes. Pozafinansowe wskaźniki ujęte w ramy ESG przyciągają uwagę inwestorów, funduszy private equity oraz instytucji finansowych. Presja regulacyjna i rynkowa oraz nacisk ze strony właścicieli kapitału prowadzą do transformacji gospodarek i firm. Sektor finansowy odegra w tym procesie decydującą rolę, ponieważ zgodnie z regulacjami unijnymi będzie musiał uwzględniać pozafinansowe ryzyka w swoim procesie inwestycyjnym i finansowym. Projekty stawiające na zrównoważony rozwój będą mogły pozyskać finansowanie na preferencyjnych warunkach.

Z danych zebranych w raporcie PwC „Zielone finanse po polsku” wynika, że polskie banki intensywnie przygotowują się do spełnienia regulacji unijnych w zakresie zrównoważonego rozwoju. 86% ankietowanych banków dokonała ogólnej oceny zgodności z aktualnymi wymogami ESG oraz oszacowała ich wpływ na biznes, a 64% jest na etapie wdrażanie wymogów określonych przez ramy prawne Unii Europejskiej. Na co ESG będzie miało w bankach największy wpływ? Zdaniem 86% respondentów czynniki ESG oraz wymogi unijne będą wpływać znacząco przede wszystkim na ryzyko kredytowe i proces kredytowy. Co ważne w tym kontekście, nadal 43% instytucji nie przeprowadziła dotychczas analizy portfela kredytowego pod kątem spełniania kryteriów ESG.

To właśnie poziom emisji gazów cieplarnianych jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy szacowaniu poziomu ryzyka klimatycznego i ryzyka transformacji.

Dowiedz się więcej o ograniczaniu emisji i strategii Net Zero.

Odwiedź stronę kampanii ślad konkurencji 

Zdecydowana większość banków pozytywnie postrzega kształtujące się wymogi regulacyjne w zakresie ESG, uważając, że stanowią one ciekawą szansę z ich perspektywy (79%), a także polskiego sektora bankowego i całego kraju (71%). Niektóre dostrzegają ryzyka dla gospodarki i dla banków związane z wdrożeniem projektów ESG, zwłaszcza w sytuacji niedostatecznego uwzględniania w rozporządzeniach UE wyzwań i kosztów transformacji energetycznej.

Największym wyzwaniem wynikającym z wymogów wdrożenia do zbioru ryzyk czynników ESG dla banków są zdaniem badanych: brak lub ograniczona dostępność danych na temat kontrahentów w zakresie ESG (86%), niska jakość ujawnień i świadomości kontrahentów dotycząca inicjatyw zrównoważonego rozwoju  (79%) oraz brak finalnych, przejrzystych regulacji (71%). Wszystkie banki, które wzięły udział w badaniu PwC, jednomyślnie zadeklarowały, że dla realizacji inicjatyw ESG przydatne byłoby opracowanie jednolitych zasad interpretacji wymogów regulacyjnych w tym zakresie w sektorze bankowym.

86% ankietowanych banków dokonała ogólnej oceny zgodności z aktualnymi wymogami ESG oraz oszacowała ich wpływ na biznes, a 64% jest na etapie wdrażanie wymogów określonych przez ramy prawne Unii Europejskiej.

Źródło: Raport PwC Polska, Zielone finanse po polsku, maj 2021.
Zielone finanse po polsku - raport PwC

Zielone finanse po polsku. Banki pozostają na drodze zielonej transformacji, pomimo dodatkowych wyzwań.

Pobierz raport

Regulacje w sektorze finansowym

W ślad za Zielonym Ładem i innym deklaracjami politycznymi w zakresie środków i kierunku działań zmierzających do osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego, w tym zerowej emisyjności 2050, nastąpiła lawina regulacji dla sektora finansowego. Mają one włączyć ryzyka ESG w procesy inwestycyjne i zarządzania ryzykiem. Ryzyka ESG, a w szczególności ryzyko klimatyczne, znalazły się w centrum uwagi unijnych organów kształtujących przepisy i wytyczne dla sektora finansowego (KE, EBA, ESMA, ECB). W efekcie, w przygotowaniu są propozycje rozwiązań rozszerzających wymogi regulacyjne związane z kredytowaniem, inwestowaniem i ładem wewnętrznym właśnie o aspekty ESG.

Wdrażanie nowych strategii i modeli biznesowych w kontekście wymogów ESG wymaga odpowiednich kompetencji, których pozyskanie może być dużym wyzwaniem. Oczekiwania rosną również wobec organów banku odpowiedzialnych za kształtowanie i nadzór strategii biznesowej i ryzyka. Konieczne będzie zatem zapewnienie odpowiedniej wiedzy i umiejętności organom banków w tym zakresie. Coraz częściej obserwuje się także powoływanie specjalnych komitetów, które będą wspierać inicjatywy ESG, a także tworzenie stanowisk czy jednostek odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem klimatycznym.

Dla banków dostosowanie się do wymogów ESG wiąże się ze zmianami w strategii całej instytucji. Skuteczne realizowanie strategii zrównoważonego rozwoju jest możliwe przy pełnym zaangażowaniu na różnych poziomach organizacji: od organów zarządzających po pracowników front-office. Kluczowymi czynnikami sukcesu będą odpowiednio ukształtowana organizacja wewnętrzna oraz przejrzysty system odpowiedzialności, rozszerzenie zakresu analiz kredytowych i inwestycyjnych,  efektywne raportowanie wewnętrzne (wskaźniki efektywności), adekwatne mechanizmy kontrolne, oraz polityka wynagrodzeń uwzględniająca ESG. Nie można zapomnieć również o istotnej roli compliance (proces wprowadzania nowych produktów) oraz audytu wewnętrznego. 

Co ważne, niektóre modele biznesowe banków oraz portfele ekspozycji mogą być szczególnie narażone na ryzyka związane z klimatem, zwłaszcza jeżeli są związane z sektorami gospodarki wrażliwymi na zagrożenia fizyczne związane z klimatem, regulacjami UE w zakresie emisji CO2 lub transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.

Sektor handlowy u progu zielonej rewolucji

Zrównoważony rozwój jest w coraz większym stopniu przedmiotem zainteresowania sektorów handlu detalicznego i produkcji FMCG z powodu presji ze strony instytucji finansowych, regulatora oraz samych konsumentów, którzy zwracają uwagę na kwestie środowiskowe i społeczne w swoich wyborach zakupowych. Według wyników badania PwC „Nowy obraz polskiego konsumenta” 92% Polaków przyznaje, że dbanie o środowisko jest dla nich ważne, a 75%, mimo trudności związanych z pandemią, deklaruje, że nadal zachowuje się w sposób odpowiedzialny społecznie czy środowiskowo. 

Firmy z sektorów retail i FMCG stoją przed wieloma wyzwaniami środowiskowymi związanymi z pozyskiwaniem surowców, produkcją czy logistyką sprzedawanych produktów oraz gospodarką odpadami. Ponieważ przeciętnie tylko 5% emisji gazów cieplarnianych pochodzi z działalności własnej firm, a aż 95% to efekt działalności na wcześniejszych (np. rolnictwo, logistyka) i późniejszych (użytkowanie przez konsumentów i koniec cyklu życia produktu) etapach łańcucha wartości.

Stąd też pojawia się coraz większa potrzeba, aby ESG stało się integralnym elementem strategii detalisty czy producenta FMCG. W tym obszarze pomagają też regulacje, takie jak unijna dyrektywa plastikowa czy Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta.

92% Polaków przyznaje, że dbanie o środowisko jest dla nich ważne, a 75%, mimo trudności związanych z pandemią, deklaruje, że nadal zachowuje się w sposób odpowiedzialny społecznie czy środowiskowo.

Źródło: Raport PwC Polska, Nowy obraz polskiego konsumenta, grudzień 2020.

Zrównoważony rozwój w branży Oil, Gas & Chemia

Bez wątpienia wymogi ESG będą miały duży wpływ na sektory naftowy, gazowy i chemiczny. Aby pozostać atrakcyjnymi dla inwestorów, akcjonariuszy oraz klientów, firmy z tych branż muszą opracować i proaktywnie komunikować przejrzyste strategie zrównoważonego rozwoju. Większość światowych przedsiębiorstw ogłasza osiągnięcie całkowitej neutralności klimatycznej do 2050 roku. O tym, czy ten plan się powiedzie, zdecyduje kilka czynników. Spółki te będą musiały: 

  • zbudować zdywersyfikowany portfel biznesowy, zapewniający atrakcyjną stopę zwrotu dla akcjonariuszy oraz odporność na zmiany koniunkturalne na światowych rynkach

  • budować kompetencje w pasujących do portfela biznesowego elementach łańcucha wartości segmentu niskoemisyjnych technologii

  • dostosować wizję, strategię, model operacyjny i strukturę organizacyjną do nowych realiów, wymagających od dużych organizacji zwinnych i szybkich decyzji, współpracy ze startupami opracowującymi nowe technologie oraz funkcjonowania w warunkach dużej niepewności rynkowej

ESG w branży nieruchomości

W przypadku wymogów ESG duży nacisk kładziony jest na sprawy środowiskowe. To pewne, że nadchodzące zmiany regulacyjne w tym zakresie będą istotnie wpływać także na przedsiębiorstwa z branży nieruchomości. Dlaczego? Według szacunków budynki odpowiedzialne są za ponad 1/3 światowej emisji CO2, a obecnie jedynie  co czwarty budynek w Europie jest efektywny energetycznie. 

Jak pokazały wyniki raportu PwC banki oczekują uspójnienia wymogów w zakresie certyfikatów potwierdzających efektywność energetyczną nieruchomości. Skierowanie uwagi branży nieruchomości na kwestie ESG wynika z oczekiwań nie tylko banków, ale też innych interesariuszy: inwestorów instytucjonalnych, właścicieli, a także najemców i osoby odwiedzające centra handlowe i biurowce.

Kwestie ESG będą więc uwzględniane w strategiach firm nieruchomościowych, a co za tym idzie wpłyną na to, jakimi kryteriami kierują się menedżerowie inwestycyjni wybierając potencjalne cele przejęć oraz jakie obszary uwzględniają podczas due diligence.

Tomasz Kassel

Partner zarzadzający, Tax, Legal and People (TLP), PwC Polska

+48 502 184 846

Email

Przemysław Paprotny

Partner, Warszawa, PwC Polska

+48 502 184 766

Email

Krzysztof Badowski

Partner, Strategy &, Warszawa, PwC Polska

+48 608 333 277

Email

Kinga Barchoń

Partner, Sektor Nieruchomości, Warszawa, PwC Polska

+48 502 184 178

Email

Agnieszka Gajewska

Partnerka, PwC Polska

+48 517 140 537

Email

Wojciech Słowiński

Partner, Warszawa, PwC Polska

+48 502 184 420

Email

Obserwuj nas