Outsourcing podatkowy

Posłuchaj wywiadu o outsourcingu podatkowym ze Zbigniewem Knapem - CFO w Dow Polska

O tym, jak CFO może stopniowo wzmacniać obszar podatkowy firmy 

Regulacje w obszarze przepisów podatkowych zmieniają się dynamicznie. Rośnie liczba godzin i wymagany zakres wiedzy i biegłości w rozliczaniu i raportowaniu podatków. Tylko w ostatnich latach mierzyliśmy się z wdrożeniem bardzo dużych zmian, wymagających strategicznego podejścia: MDR - raportowanie schematów podatkowych, TPR – rozliczenia transakcji wewnątrzgrupowych, podatek u źródła, czy elektroniczne deklaracje VAT. 

Dodatkowym utrudnieniem jest postępująca cyfryzacja administracji państwowej, co powoduje dodatkowe wyzwania po stronie firm w zakresie stosowania rozwiązań elektronicznych podczas raportowania, a także rozwoju kompetencji pracowników w tym obszarze.

Playback of this video is not currently available

Coraz więcej funkcji na zewnątrz organizacji

Konieczność coraz większego zaangażowania i skupienia CFO na analizie i nieustannym udoskonalaniu podstawowej działalności firmy, wywołuje coraz częściej potrzebę zewnętrznego wsparcia w obszarach, które tradycyjnie były postrzegane jako niezwykle poufne i praktycznie nie do zastąpienia przez podmioty trzecie - obszarach takich jak podatki. 

Zmiany na rynku pracy, postęp technologiczny, a także wymóg poprawy efektywności operacyjnej wewnętrznych procesów podatkowych sprawiają, że umacnia się trend outsourcingu i w najbliższych latach ma on szansę stać się wiodący, jeżeli chodzi o sposób rozliczania i raportowania podatkowego. Coraz większe skomplikowanie przepisów i zwiększenie wymogów stawianych przed spółkami powoduje, że zasoby wewnętrzne nie są wystarczające do zapewnienia odpowiedniego poziomu zgodności z prawem, bezpieczeństwa podatkowego, a także reputacji firmy. Rozwiązaniem będzie wsparcie ekspertów w niektórych procesach raportowych, wymagających chociażby zastosowania benchmarków - lub powierzenie całej funkcji podatkowej w zarząd profesjonalistów.

’’

Tempo i zakres zmian w gospodarce i otoczeniu regulacyjnym nie będą maleć. Wręcz przeciwnie. W dzisiejszych czasach rośnie znaczenie całościowego zewnętrznego wsparcia dla funkcji podatkowej i odchodzenie od dotychczasowego modelu sporadycznej pomocy np. jedynie w interpretacji pojedynczych przepisów. Całościowe wsparcie będzie najbardziej efektywne w momencie, gdy będzie poparte znajomością specyfiki działalności spółki, wpływu działań podejmowanych przez inne działy w firmie na rozliczenia podatkowe, czy dobrym zrozumieniem odpowiedzialności poszczególnych osób wewnątrz organizacji. W Polsce rozwiązania oparte na cosourcingu, insourcingu czy outsourcingu funkcji podatkowych są wciąż stosunkowo nową i rzadko stosowaną praktyką - najczęściej spotyka się je w oddziałach globalnych firm, gdzie niezwykle istotne jest spięcie i stworzenie spójnego procesu raportowania podatkowego w różnych lokalizacjach. To, co stanowi przewagę rozwiązań w zakresie outsourcingu lub przejęcia w zarząd przez podmiot zewnętrzny funkcji podatkowych, to na pewno odpowiedni poziom wiedzy i szybkość reakcji podczas wdrażania nowych regulacji, a także lepsze zaplecze technologiczne, zapewniające efektywność procesów i compliance podatkowy na wymaganym przez administrację podatkową poziomie.

Tomasz Barańczyk, Partner PwC, insourcing funkcji podatkowych

Zobacz jak firmy zmieniają się pod wodzą nowoczesnych CFO - zainspiruj się pozostałymi historiami
 

Skontaktuj się z nami

Mariusz  Dziurdzia

Mariusz Dziurdzia

Partner zarządzający, Lider Clients & Markets, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 117

Tomasz Barańczyk

Tomasz Barańczyk

Partner, lider inicjatyw ESG, PwC Polska

Tel.: +48 22 746 4852

Obserwuj nas