10/01/19
Nowa matryca VAT przewiduje, w odniesieniu do towarów, zastąpienie obowiązującego dotychczas PKWiU (2008) unijną nomenklaturą scaloną (CN). Klasyfikacja usług nie ulegnie zmianie i będzie następowała zgodnie z PKWiU (2015).
Dodatkowo, od 1 kwietnia 2019 r. przedsiębiorcy będą mieli możliwość wystąpienia o Wiążącą Informację Stawkową (WiS).
Jakie są kryteria naliczania podatku VAT i jak przygotować swoją firmę na nadchodzące zmiany?
"Proces przygotowania się do nadchodzących zmian będzie dosyć zawiły z uwagi na to, że przedsiębiorcy posiadający w swoim portfolio sprzedażowym dużą ilość towarów i usług, będą musieli dla każdego z tych towarów i usług określić system klasyfikacji i nową stawkę VAT."
Dzień dobry, witam w nowym odcinku podcastów PwC. Nazywam się Jakub Gołębiowski i zapraszam was do odsłuchania audycji, w której zadam trzy ważne pytania związane z wprowadzeniem nowej matrycy stawek VAT.
Naszym gościem jest dzisiaj Krzysztof Wiński starszy manager w zespole podatkowo-prawnym PwC, dzień dobry.
KW: Dzień dobry.
KW. Zmiany, które planuje wprowadzić Ministerstwo Finansów można podzielić na dwie grupy, które są ze sobą nierozerwalnie połączone. Pierwsza to zmiana systemu klasyfikacji dla określenia sposobu opodatkowania towarów i usług. W zakresie towarów, nowy system klasyfikacji to jest nomenklatura scalona, tak zwane popularne CNE. Natomiast w zakresie usług to polska klasyfikacja wyrobów i usług z 2015 roku. Druga grupa zmian, to zmiany w zakresie towarów oraz usług dotyczące sposobu ich opodatkowania dla celów VAT, przykładowe mające związek z tym w odniesieniu do jakich towarów i usług można stosować obniżoną stawkę VAT, czy odwrotne obciążenie.
KW: Przede wszystkim należałoby zacząć od analizy poprawności zastosowanej klasyfikacji wobec sprzedawanych towarów i usług, w celu wykluczenia możliwości powielania błędów już na gruncie nowych regulacji. W dalszej kolejności warto dokonać przeklasyfikowania towarów z polskiej klasyfikacji wyrobów i usług na nomenklaturę scaloną. W zakresie usług oczywiście będzie to PKWiU 2015. Tego rodzaju ćwiczenie pomoże nam pokazać, że pozostaje obszar towarów i usług wobec których mamy duże wątpliwości do jakiego kodu CN, albo PKWiU należałoby go przyporządkować. W związku z powyższym pozostaje nam ostatni etap w postaci wystąpienia po pierwszym kwietnia 2019, w zakresie towarów i usług wątpliwych, o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej. Wyłącznie taka sekwencja czynności pozwoli nam na bezpieczne i spokojne przygotowanie się do nadchodzących zmian.
KW: Proces przygotowania się do nadchodzących zmian będzie dosyć zawiły z uwagi na to, że przedsiębiorcy posiadający w swoim portfolio sprzedażowym dużą ilość towarów i usług, będą musieli dla każdego z tych towarów i usług określić system klasyfikacji i nową stawkę VAT. Zakładając, że jakiś przedsiębiorca, który prowadzi działalność w zakresie sieci sklepów, będzie musiał przeanalizować około 300 tysięcy pozycji produktowych, żeby przygotować się do nadchodzących zmian.
KW: Zmiany wejdą w życie co do zasady z dniem 1 kwietnia 2019. Należy jednak tylko podkreślić, że w ograniczonym zakresie związanym z wprowadzeniem Wiążącej Informacji Stawkowej oraz 5%stawki VAT na publikacje, czyli e-booki i e-czasopisma. Natomiast co do zasady, nowa matryca stawek VAT w tej nowej wersji wejdzie z dniem 1 stycznia 2020 r.
KW: Jest wystarczający, ale tylko i wyłącznie w przypadku, gdy przedsiębiorcy odpowiednio wcześniej podejmą działania we własnym zakresie, z uwagi na powyższe. Czyli mówiąc krótko w tym przypadku, jeżeli mamy dużą ilość towarów, dużą ilość usług, zajmie to nam bardzo dużo czasu, żeby przeanalizować, czy spełniamy wszystkie wymogi określone w nowelizacji.
KW: Dziękuję bardzo.
Podobał ci się odcinek? Oceń nasz podcast, podziel się z innymi oraz śledź nasze kanały.
Więcej podcastów PwC znajdziesz na stronie pwc.pl/podcasty oraz w aplikacjach iTunes i Google Music.
starszy menadżer w zespole prawno-podatkowym