3 pytania o... zmiany stawek VAT

10/01/19

1 stycznia 2020 r. wejdą w życie nowe przepisy w zakresie naliczania podatku VAT. Zmianie ulegną zarówno dotychczasowe stawki VAT, jak również sposób klasyfikacji towarów i usług.

Nowa matryca VAT przewiduje, w odniesieniu do towarów, zastąpienie obowiązującego dotychczas PKWiU (2008) unijną nomenklaturą scaloną (CN). Klasyfikacja usług nie ulegnie zmianie i będzie następowała zgodnie z PKWiU (2015).

Dodatkowo, od 1 kwietnia 2019 r. przedsiębiorcy będą mieli możliwość wystąpienia o Wiążącą Informację Stawkową (WiS).

Jakie są kryteria naliczania podatku VAT i jak przygotować swoją firmę na nadchodzące zmiany?



"Proces przygotowania się do nadchodzących zmian będzie dosyć zawiły z uwagi na to, że przedsiębiorcy posiadający w swoim portfolio sprzedażowym dużą ilość towarów i usług, będą musieli dla każdego z tych towarów i usług określić system klasyfikacji i nową stawkę VAT."


Zapraszamy do wysłuchania podcastu

Dzień dobry, witam w nowym odcinku podcastów PwC. Nazywam się Jakub Gołębiowski i zapraszam was do odsłuchania audycji, w której zadam trzy ważne pytania związane z wprowadzeniem nowej matrycy stawek VAT.

Naszym gościem jest dzisiaj Krzysztof Wiński starszy manager w zespole podatkowo-prawnym PwC, dzień dobry.

KW: Dzień dobry.

JG: A dziś porozmawiamy o temacie istotnym chyba dla wszystkich, a mianowicie o wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów nowej matrycy stawek VAT. Na początku listopada opublikowany został projekt nowelizacji w zakresie ustawy o VAT, który przewiduje wprowadzenie nowej matrycy stawek właśnie tego podatku. Projekt stanowi prawdziwą rewolucję w identyfikowaniu towarów i usług dla celów VATowskich. dlatego tak istotne jest właściwe przygotowanie się przedsiębiorców do zmian, które nadchodzą i o tym będziemy dzisiaj rozmawiać z Krzysztofem.
Krzysztof w takim razie zacznijmy od takiego najprostszego pytania, na czym polegają zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Finansów?

KW. Zmiany, które planuje wprowadzić Ministerstwo Finansów można podzielić na dwie grupy, które są ze sobą nierozerwalnie połączone. Pierwsza to zmiana systemu klasyfikacji dla określenia sposobu opodatkowania towarów i usług. W zakresie towarów, nowy system klasyfikacji to jest nomenklatura scalona, tak zwane popularne CNE. Natomiast w zakresie usług to polska klasyfikacja wyrobów i usług z 2015 roku. Druga grupa zmian, to zmiany w zakresie towarów oraz usług dotyczące sposobu ich opodatkowania dla celów VAT, przykładowe mające związek z tym w odniesieniu do jakich towarów i usług można stosować obniżoną stawkę VAT, czy odwrotne obciążenie.

JG: OK, to w takim razie to jest takie ujęcie teoretyczne tematu, a teraz spróbujmy się zastanowić nad tym, jak należy przygotować się do nadchodzących zmian?

KW: Przede wszystkim należałoby zacząć od analizy poprawności zastosowanej klasyfikacji wobec sprzedawanych towarów i usług, w celu wykluczenia możliwości powielania błędów już na gruncie nowych regulacji. W dalszej kolejności warto dokonać przeklasyfikowania towarów z polskiej klasyfikacji wyrobów i usług na nomenklaturę scaloną. W zakresie usług oczywiście będzie to PKWiU 2015. Tego rodzaju ćwiczenie pomoże nam pokazać, że pozostaje obszar towarów i usług wobec których mamy duże wątpliwości do jakiego kodu CN, albo PKWiU należałoby go przyporządkować. W związku z powyższym pozostaje nam ostatni etap w postaci wystąpienia po pierwszym kwietnia 2019, w zakresie towarów i usług wątpliwych, o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej. Wyłącznie taka sekwencja czynności pozwoli nam na bezpieczne i spokojne przygotowanie się do nadchodzących zmian.

JG: To tu mam takie pytanie trochę uzupełniające czy ten proces przygotowań z perspektywy przedsiębiorców będzie zawiły, czy to jest trudne, aby spółka była gotowa na te zmiany?

KW: Proces przygotowania się do nadchodzących zmian będzie dosyć zawiły z uwagi na to, że przedsiębiorcy posiadający w swoim portfolio sprzedażowym dużą ilość towarów i usług, będą musieli dla każdego z tych towarów i usług określić system klasyfikacji i nową stawkę VAT. Zakładając, że jakiś przedsiębiorca, który prowadzi działalność w zakresie sieci sklepów, będzie musiał przeanalizować około 300 tysięcy pozycji produktowych, żeby przygotować się do nadchodzących zmian.

JG: Mając to na uwadze w takim razie postarajmy się jakoś umieścić to, umiejscowić w kalendarzu. Kiedy te zmiany, o których rozmawiamy mogą wejść w życie?

KW: Zmiany wejdą w życie co do zasady z dniem 1 kwietnia 2019. Należy jednak tylko podkreślić, że w ograniczonym zakresie związanym z wprowadzeniem Wiążącej Informacji Stawkowej oraz 5%stawki VAT na publikacje, czyli e-booki i e-czasopisma. Natomiast co do zasady, nowa matryca stawek VAT w tej nowej wersji wejdzie z dniem 1 stycznia 2020 r.

JG: Ok. Czyli tak można delikatnie podsumować, że zaproponowany przez ministerstwo finansów okres na dostosowanie się do nadchodzących regulacji jest wystarczający, czy możemy się z takim twierdzeniem zgodzić?

KW: Jest wystarczający, ale tylko i wyłącznie w przypadku, gdy przedsiębiorcy odpowiednio wcześniej podejmą działania we własnym zakresie, z uwagi na powyższe. Czyli mówiąc krótko w tym przypadku, jeżeli mamy dużą ilość towarów, dużą ilość usług, zajmie to nam bardzo dużo czasu, żeby przeanalizować, czy spełniamy wszystkie wymogi określone w nowelizacji.

JG: Czyli tak naprawdę zaczynać trzeba już dziś. Bardzo dziękuję za wysłuchanie tego odcinka, a Krzysztofowi za ciekawą rozmowę.

KW: Dziękuję bardzo.

Podobał ci się odcinek? Oceń nasz podcast, podziel się z innymi oraz śledź nasze kanały.

Więcej podcastów PwC znajdziesz na stronie pwc.pl/podcasty oraz w aplikacjach iTunes i Google Music.

 

Nasz ekspert:

Krzysztof Wiński

starszy menadżer w zespole prawno-podatkowym

Skontaktuj się z nami

Krzysztof Wiński

Krzysztof Wiński

Director, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 434

Obserwuj nas