15/10/15
Zarządy
Mimo rosnącej presji regulacyjnej skoncentrowanej m.in. na corporate governance w zarządzaniu wynagrodzeniami członków zarządów, wciąż tylko 30% spółek podaje informacje o wynagrodzeniach w podziale na poszczególne składniki.
W 2014 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, raptem jedna trzecia (ok. 35%) analizowanych spółek oferowała osobom zarządzającym udział w długookresowych programach motywacyjnych (ang. long term incentive plan, LTIP)
Rady Nadzorcze
Rynek nadal nie płaci radom nadzorczym dobrze, co wynika głownie z percepcji wartości wnoszonej przez rady. Praca w radzie nadzorczej lub nawet w trzech nie jest obecnie atrakcyjną alternatywą do pracy w zarządzie, a to właśnie byli członkowie zarządów z doświadczeniem w biznesie są w stanie wnieść najwyższą wartość i być godnym partnerem dla zarządu i właścicieli.
Zarządy zarobiły zdecydowanie (średnio aż jedenastokrotnie) więcej niż rady nadzorcze. Największe dysproporcje w wynagrodzeniach widać w spółkach z indeksu WIG20. Ponadto wynagrodzenia nadzorujących spółkami są bardzo zróżnicowane i zależne m.in. pełnionej roli w radzie, indeksu GPW i typu akcjonariatu oraz czynników demograficznych.
Partner, lider inicjatyw ESG w Polsce, lider w zespole Tax&Legal ESG oraz Clients&Market w CEE, PwC Polska
Tel.: +48 22 746 4852