Świat żółty w 2030 roku

Rynek pracy przyszłości

W świecie żółtym priorytetem jest interes pracowników

W świecie żółtym firmy i pracownicy widzą w swoich działaniach głębszy sens i społeczną wartość. Powstają stowarzyszenia pracownicze, które zrzeszają, chronią i wspierają niezależnych pracowników.

Duży nacisk kładzie się na kwestie sprawiedliwej dystrybucji mienia, surowców i przywilejów. Prowadzi to do zwiększenia interwencjonizmu państwowego. Firmy, społecznie zaangażowane i przestrzegające normy etyczne, zapewniają swoim pracownikom elastyczny czas pracy, autonomię i możliwość realizacji potencjału. Wiele prac i zawodów regulowanych jest w oparciu o koncepcję „dobrej i godnej pracy”, zanikają tradycyjne relacje między pracodawcą a pracownikiem.

Technologia pomaga budować świat żółty. Zapewnia łatwy dostęp do kapitału crowdfundingowego i rynków globalnych. Dzięki temu niewielkie, dynamiczne spółki mogą konkurować w obszarach wcześniej zdominowanych przez duże organizacje.

Wokół technologii i automatyzacji jednak narasta konflikt. W świecie żółtym ludzie nie chcą się godzić na negatywne konsekwencje automatyzacji. Mimo to trwa rozwój technologii, która ma odciążyć człowieka od rutynowych zadań (np. sztucznej inteligencji zarządzającej zapleczem administracyjno-biurowym), oraz automatyzacji procesów i zadań, które są szkodliwe dla ludzi lub niemożliwe do wykonania przez człowieka.

{{filterContent.facetedTitle}}

{{contentList.dataService.numberHits}} {{contentList.dataService.numberHits == 1 ? 'result' : 'results'}}
{{contentList.loadingText}}

Skontaktuj się z nami

Dorota Dębińska-Pokorska

Dorota Dębińska-Pokorska

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 22 746 7150

Obserwuj nas