{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
Najem instytucjonalny, stanowi nieustannie rozwijający się sektor w branży nieruchomości. Liczba dostępnych jednostek oraz tych w budowie, stale rośnie, a oferowane mieszkania cieszą się coraz większą popularnością wśród najemców. Jakie są nadchodzące trendy oraz perspektywy dla PRS w Polsce? Które miasta dominują pod kątem oferty mieszkań? Jakie są kluczowe kwestie prawne, które inwestor powinien mieć na uwadze? O tym, w najnowszym raporcie.
W roku 2023 łączny stan zasobów sektora PRS, wyniósł blisko 17 tys. jednostek, co oznacza, wzrost o % względem roku 2022. Inwestorzy prognozują, że do 2028 roku zostanie wybudowanych dodatkowo około mieszkań. Warto jednak zaznaczyć, że ta liczba może wzrosnąć, biorąc pod uwagę nowych uczestników rynku, którzy dopiero budują swoje portfele inwestycyjne, oraz większą ostrożność, z jaką inwestorzy dzielą się swoimi planami inwestycyjnymi.
Polskie przepisy umożliwiają realizację projektów PRS mimo braku regulacji, które wprost odnosiłyby się do tego typu inwestycji. W związku z tym realizując projekty PRS należy “zaadaptować” przepisy odnoszące się do innych rodzajów przedsięwzięć np. mieszkaniowych, hotelowych etc.
Zastanawiając się nad przepisami, które znajdą zastosowanie dla konkretnego projektu PRS nie wystarczy zatem tylko określenie przeznaczenia nieruchomości (mieszkaniowe vs. usługowe).
Ramy prawne sektora PRS opisaliśmy w Raporcie PwC – Przegląd rynku PRS w Polsce – I poł. 2022 opublikowanym w październiku 2022 roku. Od tego czasu nie uchwalono przepisów ‘dedykowanych’ dla inwestycji PRS, wprowadzono natomiast zmiany, które niewątpliwie będą miały wpływ na ten segment rynku. Wspomniane zagadnienia opisujemy w raporcie.