Strategia ESG organizacji jest niezwykle istotnym elementem nie tylko w kontekście wdrożenia wymogów dyrektywy CSRD, ale także szerzej w kontekście zrównoważonego rozwoju firmy.
Nowe technologie, a w szczególności rozwiązania oparte na chmurze, odgrywają kluczową rolę zarówno we wdrażaniu, jak i zarządzaniu strategiami ESG. Oprócz tego, że wspierają one operacyjnie raportowanie niefinansowe w przedsiębiorstwach, umożliwiają także ciągłe monitorowanie i adaptację do ciągle zmieniających się wymogów i celów w obszarze ESG
Marek Chlebicki
Partner PwC Polska
Technology Risk Assurance
Strategia ESG dostarcza wskazówek umożliwiających dokonywanie właściwych wyborów, które pozwolą na zrównoważony rozwój w przyszłości
Podejście oparte na transformacji umożliwia całościowe postrzeganie implementacji ESG oraz przyszłych codziennych operacji
ESG Cloud to kluczowa platforma technologiczna, która umożliwia automatyzację raportowania, monitorowania oraz optymalizację z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, realizowaną w ramach strategii ESG
Dyrektywa CSRD wymaga od raportujących danych źródłowych na tak wysokim poziomie, jak w sprawozdaniach finansowych. Dla firm jest to jedno z największych wyzwań - zarówno pod kątem ich zbierania, jakości, jak i zarządzania nimi. Jak wskazuje globalny raport PwC Global CSRD Survey, to właśnie dostępność i jakość danych sprawia firmom największą trudność we wdrażaniu wymogów dyrektywy - jako wysoką lub bardzo wysoką przeszkodę w raportowaniu wskazało ją 59% respondentów z Europy. Badanie przeprowadzone przez PwC Polska w październiku 2023 roku wskazało natomiast, że aż 45,5% wybiera arkusze kalkulacyjne jako narzędzie wspierające raportowanie, przy czym warto zaznaczyć, że 36,4% w ogóle nie korzystała jeszcze z narzędzi, ponieważ nie miała takiej potrzeby.
Z pomocą przychodzą nowoczesne metody i narzędzia Data Governance oraz chmurowe architektury danych, jak na przykład PwC Data Hub. Pozwalają one na identyfikację danych źródłowych dla raportowania ESG, mapowanie i katalogowanie danych źródłowych i przetworzonych wykorzystywanych w raportach (w postaci formatów danych do ponownego użycia) oraz opracowanie i platformizację danych raportowych ESG, tak aby były one dostępne do pobrania przez dedykowane platformy raportowania, a także narzędzia analityczne tj. BI (Business Intelligence).
Dzięki nim przedsiębiorstwo może spełnić wymagania raportowe i zapewnić pełną transparentność danych dla audytu. To szczególnie istotne, ponieważ dyrektywa CSRD zobowiązuje spółki do przeprowadzenia atestacji raportów zrównoważonego rozwoju (w tym - weryfikacji zgromadzonych danych). Ponadto narzędzia umożliwiają optymalizację procesów i wdrażanie innowacji opartych o analizy danych ESG.
Współpraca z partnerem biznesowym posiadającym odpowiednią ekspertyzę, jest kluczowa dla budowy docelowej architektury i procesów zarządzania danymi. A to właśnie wysokiej jakości dane będą docelowo decydowały o poprawności działania wybranej platformy technologicznej, prawidłowej realizacji procesów raportowania oraz zgodności z regulacjami. Dodatkowo mogą one stanowić katalizator do kolejnych inicjatyw i ekspansji organizacji przy użyciu technologii.
Ernest Orłowski
CEE Cloud & Digital Senior Manager
PwC Polska
Wybór odpowiednich narzędzi do raportowania ESG jest kluczowy, by móc zarządzać wynikami ESG przedsiębiorstwa, a także by monitorować i oceniać skuteczność działań w ramach realizacji strategii ESG. Wybierając narzędzie, ważne jest uwzględnienie, by było ono spójne z architekturą i infrastrukturą firmy oraz by pasowało do jej charakteru i potrzeb. Warto także wybrać takie rozwiązania, które są nowoczesne i łatwe w integracji.
Dedykowane moduły raportowania niefinansowego wbudowane w istniejące platformy finansowe (np. SAP Sustainability Control Tower)lub CRM (np. Salesforce Net Zero Cloud)
Dedykowane narzędzia raportowania ESG stanowiące element szerszej architektury platform danych (np. Microsoft Cloud for Sustainability)
Dedykowane specjalistyczne narzędzia raportowania ESG (np. PwC CEE ESG Reporting Tool)
Każda z wymienionych powyżej platform umożliwia nie tylko efektywne zbieranie, przetwarzanie i raportowanie danych zgodnie z międzynarodowymi standardami zarządzania ESG, ale także analizowanie danych z wykorzystaniem modeli ML i AI. To właśnie zaawansowane funkcje analityczne i wykorzystanie technologii AI w chmurze są kluczowe dla zdolności organizacji do identyfikacji obszarów wymagających poprawy oraz wsparcia implementacji skutecznych działań naprawczych i podejmowaniu strategicznych decyzji.