Oczekiwania MF co do transakcji powiązanych w informacji o realizowanej strategii podatkowej

- nowe informacje

W dniu 15 grudnia 2021 r., czyli na 2 tygodnie przed terminem na publikację informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 rok, Ministerstwo Finansów (dalej “MF”) wydało komunikat w tej sprawie. W swoim komunikacie MF odnosi się między innymi do jednego z elementów objętego publikacją, a mianowicie transakcji z podmiotami powiązanymi.

Limit 5% sumy bilansowej 

MF wskazuje, że limit 5% sumy bilansowej aktywów należy odnosić do łącznej wartości wszystkich transakcji, które w danym roku podatkowym zostały dokonane przez podatnika z podmiotami powiązanymi. Oznacza to, że jeśli wszystkie transakcje z podmiotami powiązanymi mają wartość przekraczającą 5% sumy bilansowej aktywów, w informacji o realizowanej strategii podatkowej należy ująć wszystkie, nawet najmniejsze transakcje z podmiotami powiązanymi. Zgodnie z komunikatem, opisując ujawniane transakcje należy wskazać szeroki katalog informacji obejmujący łączną wartość transakcji zawartych z danym podmiotem powiązanym, ogólny opis charakteru transakcji oraz ogólny charakter powiązań między podmiotami. 

Chcielibyśmy podkreślić, że nie podzielamy stanowiska MF. Jak wskazaliśmy w naszym wcześniejszym artykule, wykładnia literalna i celowościowa art. 27c ust. 2 pkt. 3 lit a) Ustawy o CIT wskazuje, że ujawnieniu w informacji o realizowanej strategii podatkowej podlegają te transakcje z podmiotami powiązanymi, których jednostkowa wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów

Co więcej, zarówno z art. 27c ust. 2 Ustawy o CIT jak i komunikatu MF wynika, że z obowiązku publikacji zostały wyłączone informacje objęte tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.Natomiast, gdyby przyjąć tak szerokie podejście do publikacji informacji, jak wskazuje najnowszy komunikat MF, to tajemnica przedsiębiorstwa mogłaby zostać naruszona, mimo że w komunikacie czytamy "Nie trzeba też publikować - w zakresie transakcji z podmiotami powiązanymi - danych naruszających tajemnicę przedsiębiorstwa podatnika."

Sankcje utrzymane w dotychczasowym zakresie

Dobrą wiadomością jest, że w komunikacie MF potwierdził, że opublikowanie informacji, które nie są zgodne z zakresem wskazanym w komunikacie Ministerstwa Finansów nie jest czynnością karalną na gruncie Kodeksu karnego skarbowego. MF potwierdził w ten sposób, że kara pieniężna wskazana w art. 27c ust. 8 ustawy o CIT dotyczy wyłącznie niedopełnienia obowiązku poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której została zamieszczona informacja o realizowanej strategii podatkowej. 

Komunikat MF nie ma mocy prawnej

Niezależnie od powyższego, komunikat opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Finansów nie stanowi żadnej z przyjętych zwyczajowo czy wiążących prawnie form interpretacji przepisów takich jak objaśnienia podatkowe czy interpretacja ogólna prawa podatkowego. W związku z tym komunikat MF nie ma mocy prawnej. Natomiast publikowanie informacji o sposobie interpretacji przepisów przez MF na dwa tygodnie przed terminem ustawowym, na którego spełnienie był cały rok, należy ocenić jednoznacznie negatywnie. Wprowadza to niepewność wśród podatników i narusza ich zaufanie do organów administracji skarbowej. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie już tego typu niespodzianek do końca tego roku.

 

Sprawdź odpowiedzi na najtrudniejsze pytania o strategię podatkową:

Skontaktuj się z nami

Dorota Bokszczanin

Dorota Bokszczanin

Director, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 830

Mikołaj Woźniak

Mikołaj Woźniak

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 449

Michał Rams

Michał Rams

Partner PwC Legal, Lider Zespołu White Collar Crime, Adwokat, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 859

Andrzej Zubik

Andrzej Zubik

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 689

Obserwuj nas