Poniżej przedstawiamy nasze stanowisko w odniesieniu do wątpliwości, które pojawiły się w ostatnich dniach, dotyczących publikowania informacji o transakcjach z podmiotami powiązanymi w informacji o realizowanej strategii podatkowej.
Mianowicie w artykułach prasowych pojawiło się stanowisko zgodnie z którym:
“Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek opublikować do końca 2021 r. informację o realizacji ubiegłorocznej strategii podatkowej, powinni ująć w niej wszystkie, nawet najmniejsze transakcje z podmiotami powiązanymi. Muszą to zrobić, jeśli wartość takiego handlu przekroczyła w ciągu roku 5 proc. sumy bilansowej ich aktywów.”
Naszym zdaniem wykładnia literalna i celowościowa art. 27c ust. 2 pkt. 3 lit a) Ustawy o CIT wskazuje, że ujawnieniu w Informacji o realizowanej strategii podatkowej podlegają te transakcje z podmiotami powiązanymi, których jednostkowa wartość przekracza 5% sumy bilansowej. Gdyby intencją ustawodawcy było publikowanie wszystkich transakcji, przepis powinien wyraźnie to wskazywać. Co więcej, publikowanie wszystkich transakcji doprowadziłoby do sytuacji, w której należałoby raportować transakcje nawet na minimalne kwoty, niebędące w zakresie chociażby dokumentacji Cen Transferowych. Nie podzielamy zatem stanowiska, zgodnie z którym w informacji o realizowanej strategii podatkowej należy ujawnić każdą transakcję z podmiotami powiązanymi, jeżeli łączna wartość transakcji przekracza 5% sumy bilansowej.
Niemniej biorąc pod uwagę, że Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się do tej pory na wydanie objaśnień do art. 27c lub interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego przepisy te wciąż nasuwają wiele wątpliwości. Gdyby mieli Państwo trudności z przygotowaniem informacji o realizowanej strategii podatkowej, zapraszamy do kontaktu z nami.
Partner PwC Legal, Lider Zespołu White Collar Crime, Adwokat, PwC Polska
Tel.: +48 519 506 859