{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
Obowiązek wszedł w życie 1 stycznia 2021 r., wprowadzony ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Za jego niedopełnienie przewidywana jest kara w wysokości do 250 000 PLN.
Aby wypełnić nowe obowiązki konieczne może być sięgnięcie do odrębnych ustaw i regulacji.
Niezbędna będzie weryfikacja kompletności procedur i efektywności procesów podatkowych.
Nowelizacja ustawy o CIT nie definiuje, czym jest strategia podatkowa oraz jakie procedury powinien posiadać podatnik. W przypadku braku opublikowania w tym zakresie wyjaśnień przez Ministerstwo Finansów, konieczne może być sięgnięcie do odrębnych ustaw i regulacji (np. Wytycznych w Zakresie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego dotyczących współpracy z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej w ramach Umowy o współdziałanie), a także wskazanie sposobu podejmowania decyzji w sprawach podatkowych i uczestniczących w tym osób (ew. komórek organizacyjnych).
Jest to niezbędne do tego, aby w informacji o realizowanej strategii podatkowej, która będzie opublikowana na Państwie stronie www i dostępna dla wszystkich zainteresowanych: mediów, kontrahentów i organów skarbowych, opisać elementy w odpowiednim kształcie, zgodnie ze stanem faktycznym.
Oceniamy poziom przygotowania firmy do publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.
W ramach tego modułu analizujemy procesy i procedury przy zastosowaniu metodyki PwC Tax Management Maturity Model (T3M). Przeglądamy, istniejącą dokumentację oraz prowadzimy rozmowy i warsztaty z pracownikami.
Tematyka poruszana podczas warsztatów obejmuje m.in.:
i uwzględnia Wytyczne Ministerstwa Finansów w zakresie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego.
Przygotowujemy strategię podatkową określającą m. in. cele oraz środki umożliwiające prawidłową realizację obowiązków podatkowych.
Strategia obejmuje w szczególności następujące elementy:
Przygotowujemy politykę opisującą ład podatkowy i adresującą kwestie związane z potencjalną odpowiedzialnością karnoskarbową.
W celu uregulowania podziału obowiązków poszczególnych działów oraz zatrudnionych w nich osób w zakresie rozliczeń podatkowych, a przez to ograniczenie ryzyka odpowiedzialności osobistej (karnej lub karnoskarbowej) członków zarządu oraz innych osób odpowiedzialnych za sprawy finansowe Spółki, rekomendujemy przygotowanie osobnej polityki. Może ona obejmować następujące zagadnienia:
Przeprowadzamy przegląd poprawności rozliczeń podatkowych
Nasze wsparcie może także polegać na merytorycznej weryfikacji poprawności rozliczeń podatkowych. W celu identyfikacji obszarów ryzyka przejrzymy główne transakcje, przeprowadzimy rozmowy i sprawdzimy kalkulacje podatkowe. Przegląd podatkowy zwykle dotyczy CIT, VAT lub PIT, ale może także objąć podatek od nieruchomości czy akcyzę.
Zdobyliśmy je podczas projektów oceny funkcji podatkowej z wykorzystaniem globalnej metodyki PwC Tax Management Maturity Model (T3M), przygotowywania strategii i polityk podatkowych, oraz najnowsze, dotyczące wspierania w przystąpieniu do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbowę.
Dbamy nie tylko o poprawne wypełnienie obowiązku wobec organów skarbowych, ale także odpowiedni odbiór informacji przez kontrahentów i pracowników.
Wymóg posiadania strategii podatkowej i publikowania informacji o jej realizacji jest kolejnym krokiem w stronę zwiększenia transparentności podatkowej.
Z tego względu opublikowanie informacji na stronie www powinno być jedynie elementem finalizującym przygotowanie strategii podatkowej, dostosowanej do indywidualnych wymagań, branży i specyfiki biznesowej.
“Doświadczenie zdobyte podczas współpracy z firmami aplikującymi do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową uwidoczniło poziom skomplikowania tematyki związanej ze strategią podatkową. Podanie do wiadomości publicznej informacji o realizowanej strategii podatkowej powinno być dobrze przemyślane i poprzedzone analizą procesów podatkowych oraz oceną ryzyka. To przełoży się na budowanie zaufania i relacje z klientami, kontrahentami oraz organami skarbowymi, a także będzie stawiać firmę w dobrym świetle w oczach społeczeństwa i mediów.”
Partner PwC Legal, Lider Zespołu White Collar Crime, Adwokat, PwC Polska
Tel.: +48 519 506 859