Biznes kontra smog

Edukujemy dzieci i młodzież w zakresie smogu i czystości powietrza

Program wolontariatu pracowniczego „Biznes kontra smog” powstał w 2018 z inicjatywy firmy doradczej PwC, pod auspicjami Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Stowarzyszenia ASPIRE. W pierwszej edycji w program zaangażowało się 11 przedsiębiorstw: Akamai, Amway, Aon, CANPACK Group, Cisco, Hitachi Vantara, Herbalife Nutrition, Jacobs, PwC, Wilson HCG oraz Zurich Insurance Company LTD. Celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie smogu i czystości powietrza.

Zobacz wideo o „Biznes kontra smog”

W ramach programu “Biznes kontra smog”  pracownicy-wolontariusze wszystkich zaangażowanych firm i stowarzyszeń prowadzą warsztaty w szkołach i przedszkolach, wyjaśniając m.in. czym jest smog, skąd się bierze i jak można przeciwdziałać temu zjawisku.

Rezultaty dwóch edycji:

  • 28 000 dzieci uczestniczących
  • 530 wolontariuszy
  • 1150 warsztatów
  • 100 miejscowości

Szczegółowy zasięg programu obrazuje interaktywna mapa

„Biznes kontra smog” to pierwsze na polskim rynku tak szerokie porozumienie przedsiębiorstw w obszarze zaangażowania społecznego. Program zdobył tytuł TOP CSR Initiative in Poland podczas Gali CEE Business Services Awards, która miała miejsce w styczniu 2019 roku.
 

Program został także laureatem w konkursie "Dobroczyńca Roku 2020" (kategoria: Ekologia)

Kapituła konkursu doceniła naszą, długoletnią współpracę z Krakowskim Alarmem Smogowym na rzecz poprawy jakości powietrza.

pwc

29 organizacji wspiera edukację w zakresie smogu

Sukces pierwszej edycji programu zwiększył zainteresowanie firm w Polsce tematem edukacji w zakresie smogu. W efekcie do II edycji „Biznes kontra smog” włączyło się aż 29 organizacji: ABB, Airly, Akamai, Alexander Mann Solutions Poland, Amer Sports, Amway, Aon, Assa Abloy, Grupa CANPACK, Capita, Cisco Systems, Ecolab, Euroclear, Herbalife, Hitachi Vantara, HSBC, IAG GBS, Innogy, Jacobs, Krakowski Alarm Smogowy, Maxima Europe, Motorola Solutions Polska, PerkinElmer, PwC, Sappi, State Street Bank Polska, Stowarzyszenie ASPIRE, WilsonHCG oraz Zurich Insurance Company Ltd. 

 

Kilka słów od wolontariuszy “Biznes kontra smog” 

,,

Wszyscy możemy mieć wpływ na środowisko i jakość powietrza, którym oddychamy. Wpływ będzie tym większy, im więcej osób zda sobie z tego sprawę.

Dorota
,,

Dzięki warsztatom przekonałam się, że młode osoby mają tak chłonne umysły, są otwarte na działanie i zmienianie świata. Co więcej, sama dowiedziałam się wiele na temat smogu, jakie są jego skutki, jak możemy na co dzień żyć w czystszym środowisku.

Anna
,,

Udział jako wolontariusz w programie Biznes kontra smog to było dla mnie połączenie przyjemnego z pożytecznym. Po pierwsze dlatego, że ja się czegoś nowego nauczyłam i mogłam tę wiedzę przekazać dalej. Po drugie, mogłam wziąć udział w życiu szkolnym moich dzieci...

Karolina
,,

Cieszę się, że mogę wziąć udział w takim programie, zwłaszcza że teraz dbanie o zdrowie i nasze drogi oddechowe stało się nawet jeszcze bardziej istotne.

Piotr

Konkurs dla szkół i przedszkoli

W drugiej edycji „Biznes kontra smog”, placówki edukacyjne uczestniczące w programie będą mogły wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami będą czujniki czystości powietrza, ufundowane przez Airly. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Dzięki dołączeniu nowych firm, wolontariusze mogą dotrzeć ze szkoleniami do jeszcze większej liczby szkół i przedszkoli, nie tylko z województwa małopolskiego. Zajęcia prowadzą przygotowani wcześniej przez Krakowski Alarm Smogowy wolontariusze, a program jest dostosowany do różnych grup wiekowych. Uczestnicy warsztatów dowiadują się m.in. czym jest smog, dlaczego powstaje, jakie zagrożenia niesie dla zdrowia i życia ludzi oraz co można i należy robić, aby móc oddychać czystszym powietrzem. 

Placówki edukacyjne nie ponoszą żadnych kosztów w związku z organizacją warsztatów.


*Podsumowanie 2. edycji programu, kwiecień 2020

**Badanie przeprowadzone na próbie 2500 pracowników firm zaangażowanych w program, wrzesień 2019

Skontaktuj się z nami

Dorota Franczukowska

Dorota Franczukowska

Menedżer, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 685

Obserwuj nas