Biznes kontra smog

Edukujemy dzieci i młodzież w zakresie smogu i czystości powietrza

Program wolontariatu pracowniczego „Biznes kontra smog” powstał w 2018 z inicjatywy firmy doradczej PwC, pod auspicjami Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Stowarzyszenia ASPIRE. W pierwszej edycji w program zaangażowało się 11 przedsiębiorstw: Akamai, Amway, Aon, CANPACK Group, Cisco, Hitachi Vantara, Herbalife Nutrition, Jacobs (Ch2M), PwC, Wilson HCG oraz Zurich Insurance Company LTD. Celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie smogu i czystości powietrza.

Pracownicy-wolontariusze wszystkich zaangażowanych firm i stowarzyszeń od października 2018 do marca 2019 prowadzili warsztaty w szkołach i przedszkolach, wyjaśniając m.in. czym jest smog, skąd się bierze i jak można przeciwdziałać temu zjawisku.

Podczas pierwszej edycji w zajęciach wzięło udział niemal 10 000 dzieci ze 139 placówek, przede wszystkim z województw śląskiego i małopolskiego, ale także z Łodzi i Opola.

„Biznes kontra smog” to pierwsze na polskim rynku tak szerokie porozumienie przedsiębiorstw w obszarze zaangażowania społecznego. Program zdobył tytuł TOP CSR Initiative in Poland podczas Gali CEE Business Services Awards, która miała miejsce w styczniu 2019 roku.

29 organizacji wspiera edukację w zakresie smogu

Sukces pierwszej edycji programu zwiększył zainteresowanie firm w Polsce tematem edukacji w zakresie smogu. W efekcie do II edycji „Biznes kontra smog” włączyło się aż 29 organizacji: ABB, Airly, Akamai, Alexander Mann Solutions Poland, Amer Sports, Amway, Aon, Assa Abloy, Grupa CANPACK, Capita, Cisco Systems, Ecolab, Euroclear, Herbalife, Hitachi Vantara, HSBC, IAG GBS, Innogy, Jacobs, Krakowski Alarm Smogowy, Maxima Europe, Motorola Solutions Polska, PerkinElmer, PwC, Sappi, State Street Bank Polska, Stowarzyszenie ASPIRE, WilsonHCG oraz Zurich Insurance Company Ltd. 

 

Konkurs dla szkół i przedszkoli

W drugiej edycji „Biznes kontra smog”, placówki edukacyjne uczestniczące w programie będą mogły wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami będą czujniki czystości powietrza, ufundowane przez Airly. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Dzięki dołączeniu nowych firm, wolontariusze mogą dotrzeć ze szkoleniami do jeszcze większej liczby szkół i przedszkoli, nie tylko z województwa małopolskiego. Zajęcia prowadzą przygotowani wcześniej przez Krakowski Alarm Smogowy wolontariusze, a program jest dostosowany do różnych grup wiekowych. Uczestnicy warsztatów dowiadują się m.in. czym jest smog, dlaczego powstaje, jakie zagrożenia niesie dla zdrowia i życia ludzi oraz co można i należy robić, aby móc oddychać czystszym powietrzem. 

Placówki edukacyjne nie ponoszą żadnych kosztów w związku z organizacją warsztatów.

Skontaktuj się z nami

Dorota Franczukowska

Menedżer, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 685

Obserwuj nas