Skip to content Skip to footer
Search

Loading Results

Wideo: więcej, szybciej, lepiej

Jak cyfrowa rewolucja zmienia rynek treści wideo

43%

badanych uważa, że istnieje zbyt wiele kanałów telewizyjnych

75%

chciałoby posiadać pakiet kanałów, który mogliby wybrać samodzielnie

60%

chciałoby, aby pakiet telewizji umożliwiał im dostęp do konkretnych programów zamiast całych kanałów

Treści wideo zawładnęły współczesnym światem. Odbiorcy poszukują filmów na wszystkie tematy, a ich twórcy i producenci wywodzą się z różnych środowisk.

Treści wideo przestały być już tylko domeną sektora mediów i rozrywki. Są dziś kluczowym elementem branży reklamowej, wdarły się przebojem także do innych dziedzin życia. Jednocześnie, z każdym rokiem ewoluuje sposób, w jaki odbiorcy je oglądają. Dotyczy to nie tylko ulubionych urządzeń, ale także sposobów poszukiwania i wybierania dostawców treści, czy preferencji związanych z formą płatności za oglądane materiały. Cały czas rośnie także rola internetowych platform i serwisów dostarczających wideo, ciągle jednak tradycyjni nadawcy telewizyjni pozostają graczami o ogromnym znaczeniu.

Biorąc pod uwagę innowacje technologiczne oraz idące z nimi w parze nowe możliwości, takie jak transmisje Live, nagrania w formacie 360 czy rozwój wirtualnej rzeczywistości, możemy spodziewać się dalszego pogłębiania trendu popularności formatu wideo oraz stopniowe przenoszenie się odbioru treści na urządzenia mobilne.

Robert Bednarski, Dyrektor na Europę Środkową i Wschodnią, Facebook
media

Oglądanie wideo jest popularną metodą spędzania czasu. Prawie 40% ankietowanych spędza na oglądaniu telewizji i treści wideo od 3 do 4 godzin.

11% deklaruje, że spędza przed ekranem od 5 do 6 godzin na dobę. Niemal 7 na 10 ankietowanych ogląda treści telewizyjne w internecie, duża część z nich robi na to urządzeniach mobilnych (62%). Najpopularniejszą metodą wyboru oglądanych w telewizji treści jest przerzucanie kanałów do momentu natrafienia na interesujący program.

Powszechnie obserwowanym zjawiskiem jest multiscreening czyli używanie wielu ekranów jednocześnie. Widzowie wykonują różne czynności równolegle do programu włączonego w telewizji, a poziom uwagi związany z danym ekranem zależy od atrakcyjności nadawanej treści - tendencja ta jest tym silniejsza im młodszy jest widz. W obliczu zebranych danych można stwierdzić, że telewizja coraz częściej staje się dla widza tym czym kiedyś było radio - medium tła, która jest konsumowane pasywnie a momentami zyskuje naszą atencję gdy pojawia się interesująca treść.

Tomasz Czudowski, szef marketingu YouTube w Europie Środkowo-Wschodniej

Szczególną popularnością cieszą się programy, które ankietowani już wcześniej oglądali, oraz te polecone przez członków rodziny i przyjaciół.

Warto odnotować, że reklama znalazła się dopiero na piątym miejscu. Najbardziej podatne na jej oddziaływanie są osoby w wieku od 18 do 24 lat, najmniej w wieku powyżej 55 roku życia – tu na reklamę wskazało niespełna 11% uczestników badania.

Unikalne treści i własne produkcje mają znaczący wpływ na zainteresowanie dostępem do konkretnego serwisu telewizyjnego. Uznał tak prawie, co drugi pytany.

Wideo: lepiej

Idealne dopasowanie do odbiorcy jest kluczowe! Dysponujemy obecnie technologią umożliwiającą superprecyzyjne targetowanie połączone z analizą big data - skuteczność tych narzędzi udowodnił chociażby wynik wyborów w USA czy decyzja o Brexicie. I mowa tu nie tylko o “ilościowej” reklamie odsłonowej, mailingu, czy chat-botach. Przy automatyzacji współpracy z tysiącami mid-tier i mikroinfluencerów możliwa jest też personalizacja “jakościowa”.

Barbara Sołtysińska, współzałożycielka LifeTube, sieci partnerskiej YouTube (MCN) oraz założycielka indaHash

Skontaktuj się z nami

Paweł Wesołowski

Paweł Wesołowski

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 22 746 4247

Michał Kreczmar

Michał Kreczmar

Dyrektor, Transformacja cyfrowa, PwC Polska

Tel.: +48 883 365 805

Obserwuj nas