Wsparcie dla firm

Rozporządzenie bateryjne

Rozporzadzenie bateryjne

18 sierpnia 2025 r. zacznie obowiązywać unijne Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1542 z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie baterii i zużytych baterii, zmieniające dyrektywę 2008/98/WE i rozporządzenie (UE) 2019/1020 oraz uchylające dyrektywę 2006/66/WE (dalej: „Rozporządzenie”). 

Regulacje obejmują cały cykl życia baterii – od projektowania, przez produkcję, aż po recykling.

Rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich kategorii baterii, niezależnie od ich zastosowania, kształtu czy składu chemicznego. Obejmują one baterie przenośne, SLI, LMT, EV, przemysłowe, a także te wbudowane w inne produkty (np. zabawki czy maszyny). 

Rozporządzenie nakłada obowiązki na producentów, importerów, dystrybutorów oraz inne podmioty wprowadzające baterie do obrotu. Oznacza to, że firmy są odpowiedzialne za gospodarkę zużytymi bateriami, zgodnie z zasadą "zanieczyszczający płaci". W praktyce, oznacza to konieczność dostosowania procesów, poniesienia kosztów związanych z recyklingiem oraz spełnienia nowych wymogów prawnych. 

Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej organizacji

Jak możemy pomóc?

Analiza działalności

Przeprowadzamy analizę działalności w kontekście zapisów Rozporządzenia, w szczególności w zakresie ustalenia, czy podmiot podlega pod obowiązki wskazane w ww. Rozporządzeniu, jeżeli tak, to w jakim zakresie. Wynik analizy przedstawiamy w formie opinii, w której zostanie wskazane jednoznacznie czy podlegacie Państwo pod zapisy Rozporządzenia. 

Procedura należytej staranności

Przygotowujemy procedurę należytej staranności w zakresie baterii, jeżeli wynik analizy pokaże, że powinniście Państwo taką procedurę powinna posiadać. Rozporządzenie rozlicza podmioty wprowadzające baterie lub produkty zawierające baterie z tzw. gospodarki obiegu zamkniętego i zmusza do śledzenia cyklu życia baterii.  

Procedurę przygotowujemy nie tylko w oparciu o treść Rozporządzenia ale również w oparciu o  dodatkowe wytyczne udostępnione przez Komisję Europejską oraz w oparciu o najlepszą praktykę rynkową. Procedura jest przygotowywana również w oparciu o strukturę osobową/departamentową Spółki, uwzględniając Państwa specyfikę.  

Jakie konsekwencje wiążą się z brakiem dostosowania do Rozporządzenia?

Oprócz typowych kwestii związanych z potencjalnym brakiem możliwości wprowadzenia do obrotu baterii, które nie spełniają wymogów określonych w Rozporządzeniu to mówi się, że w krajowych przepisach będą dodatkowe zamieszczone kary finansowe z tytułu braku dostosowania się do tej regulacji. Niemniej przepisy krajowe będą miały za zadanie określenie tylko jaki organ ma się zajmować tą regulacją oraz jakie będą kary za brak dopełnienia obowiązków określonych w Rozporządzeniu. W praktyce to tylko szczegół techniczny. 

Rozporządzenie bateryjne - wsparcie dla firm

Dowiedz się, jak możemy pomóc Twojej organizacji 

Skontaktuj się z nami

Krzysztof Wiński

Krzysztof Wiński

Director, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 434

Łukasz Pamuła

Łukasz Pamuła

Senior Manager, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 779

Joanna Frąckiewicz

Joanna Frąckiewicz

Manager, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 949

Obserwuj nas