PwC liderem rozwiązań technologicznych w obszarze MSSF 17 według Chartis Research

27/07/20

IFRS 17 In A Box - najlepszym w swojej klasie rozwiązaniem wspierającym firmy we wdrożeniu standardu MSSF 17 i wymogów LDTI

Produkt PwC IFRS 17 In A Box został wybrany przez Chartis Research - wiodącego dostawcę badań i analiz na globalnym rynku technologii ryzyka - liderem w zakresie technologii i usług wspierających raportowanie zgodne z MSSF 17. 

O “IFRS 17 In a Box”

IFRS 17 In A Box to rozwiązanie technologiczne zaprojektowane, zbudowane i utrzymywane przez PwC Polska, a oferowane obecnie przez całą globalną sieć PwC. Aplikacja wspiera w pełni zautomatyzowany proces raportowania zgodny z MSSF 17.

Oprogramowanie daje użytkownikom biznesowym szerokie możliwości konfiguracji bezpośrednio z poziomu interfejsu oraz strukturyzuje proces definiowania danych w oparciu o produkty, które będą przedmiotem obliczeń. Dodatkowo wraz z wdrożeniem rozwiązania IFRS 17 In A Box klienci otrzymują:

  • gotowy model danych oraz metodologię kalkulacji miar RA, CSM dla wszystkich rodzajów produktów ubezpieczeniowych,
  • w pełni skonfigurowany moduł raportowy w formie gotowych ujawnień,
  • moduł księgowy wraz z konfiguracją planu kont oraz schematów księgowych zgodnych z IFRS 17.

Zgodnie z raportem “Systemy ryzyka ubezpieczeniowego dla MSSF 17 i zgodności LDTI, 2020: Aktualizacja rynku i krajobraz dostawców” IFRS 17 In A Box oferowany przez PwC pokazuje najlepsze w swojej klasie możliwości i potencjał rynkowy w zakresie wspierania firm we wdrożeniu standardu MSSF 17 i wymogów LDTI dotyczących ryzyka i zgodności. Ponadto PwC zdobyła wiodącą pozycję w kategorii zarządzania danymi i raportowania dla MSSF 17.

IFRS 17 In A Box jest już wykorzystywany przez naszych klientów w Europie i Azji. 

’’

Jesteśmy zaszczyceni, że PwC i nasz polski produkt, IFRS 17 In A Box, oceniany pozytywnie przez klientów na całym świecie, zostały docenione również przez Chartis Research. Pozwala nam to sądzić, że nasze zaangażowanie i wkład w rozwój produktu spełnia oczekiwania naszych klientów, zarówno tych większych jak i tych ze szczebla małych i średnich przedsiębiorstw ubezpieczeniowych, i dzięki niemu mogą oni w pełni przygotować się do wdrożenia MSSF 17. 

Arkadiusz Kramza, dyrektor w zespole usług dla sektora ubezpieczeniowego w PwC Polska


IFRS 17 In A Box to kompletny ekosystem oprogramowania, używany obecnie w wielu zakątkach świata, który pozwala klientom spełnić wymogi regulacyjne i obejmuje pełny proces raportowania zgodny z MSSF 17. Rozwiązanie jest na tyle różnorodne, że może być dostarczane zarówno jako łatwy do wdrożenia “produkt z półki” jak i usługa przygotowywana na zamówienie i będąca częścią szerszego programu transformacji finansów.

Jestem przekonany, że to właśnie dzięki temu zróżnicowaniu oraz wiedzy i doświadczeniu z zakresu MSSF 17, które dostarczają swoim klientom eksperci PwC na całym świecie, zostaliśmy odznaczeni tym wyróżnieniem.

Grzegorz Józefiak, dyrektor w zespole Data Analytics PwC Polska odpowiedzialny za budowę oraz rozwój dedykowanych rozwiązań technologicznych

MSSF 17 i LDTI - wpływ na firmy ubezpieczeniowe

W raporcie podkreślone zostało, że „MSSF 17 i LDTI są szerokimi, kompleksowymi standardami i nie mogą nie wpłynąć na ramy analityczne ubezpieczycieli. Oba standardy będą miały znaczące oddziaływanie na ubezpieczycieli - na ich działalność, alokację zasobów, budżety technologiczne i infrastrukturę, a być może nawet na ich modele biznesowe. Chociaż MSSF 17 i LDTI są standardami rachunkowości, znaczna część procesu zgodności będzie zależeć od funkcji aktuarialnej firmy.”

 

Jakie zmiany przyniesie MSSF 17?

Nowy międzynarodowy standard sprawozdawczości finansowej firm ubezpieczeniowych, MSSF 17, diametralnie zmienia sposób wyceny oraz zasady naliczania zysków i strat w każdym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z decyzjami IASB (The International Accounting Standards Board) podjętymi na ostatnim posiedzeniu w dniu 17 marca 2020 może on zacząć obowiązywać nie wcześniej niż od 1 stycznia 2023.

W przypadku ubezpieczycieli przejście na MSSF 17 będzie miało znaczący wpływ na sprawozdania finansowe, kluczowe wskaźniki wydajności, proces sprawozdawczości finansowej i operacje. 

 

Skontaktuj się z nami

Arkadiusz Kramza

Arkadiusz Kramza

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 424

Grzegorz Józefiak

Grzegorz Józefiak

Dyrektor, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 759

Obserwuj nas