Ślad konkurencji

Pomożemy Twojej firmie świadomie zarządzać śladem węglowym i generować korzyści

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG - Greenhouse gas) wymaga innowacyjnych i odważnych kroków w wielu obszarach działalności firm.

Kroków, które musimy podjąć natychmiast, aby zapobiec dotkliwym skutkom zmian klimatu i wykorzystać potencjał wynikający z zielonej transformacji. Tymczasem, jak wynika z badań PwC, tylko 22% prezesów na świecie i 24% w Polsce podjęło zobowiązania związane z neutralnością emisji CO2. Pokazuje to szansę na wyróżnienie się wobec konkurencji w tym zakresie i uzyskanie niezależności energetycznej.

Aby to osiągnąć potrzebujesz działać w oparciu o realną wiedzę w zakresie:

  • kalkulacji śladu węglowego;
  • strategii net zero;
  • redukcji emisji energetycznych w śladzie węglowym firmy;
  • rozwiązań prawnych sprzyjających ograniczaniu emisji.

Dlatego zapraszamy do śledzenia kampanii „Ślad konkurencji”.

Dlaczego warto obliczać ślad węglowy organizacji?

Finansowanie inwestycji

- instytucje finansowe coraz częściej uwzględniają informacje o śladzie węglowym w procesach kredytowych, aby przekierować finansowanie z sektorów wysokoemisyjnych w stronę sektorów niskoemisyjnych lub na transformację energetyczną. Od zrównoważonego rozwoju firmy zależy więc koszt finansowania działalności.

Raportowanie niefinansowe

- obowiązek uwzględniania informacji o emisjach firmy w raportowaniu niefinansowym będzie dotyczył wszystkich spółek zatrudniających powyżej 250 pracowników (począwszy od raportowania za rok finansowy 2023).

Przewaga konkurencyjna 

- dynamicznie rośnie zainteresowanie zrównoważonym rozwojem jako kluczową dźwignią budowania wartości. Inwestując w zmniejszenie śladu węglowego organizacji, firmy mogą tym samym zyskać mocną pozycję konkurencyjną.

Komunikacja z interesariuszami

- jak wynika z globalnych badań, coraz częściej inwestorzy, klienci i inni interesariusze wymagają od organizacji informacji dotyczącej wielkości śladu węglowego. Coraz większą rolę zyskują także raitingi ESG (np. CDP, SMETA, EcoVadis), z których interesariusze korzystają w celu przygotowania analiz i ocen.

Zerowa emisja netto (Net Zero)

- neutralność klimatyczna to pierwszy krok do bycia Net Zero. Ale zanim firmy będą neutralne klimatycznie czy będą Net Zero, muszą wykonać pierwszy krok, czyli zrozumieć swoje emisje. 

 

Strategia ESG

- aby efektywnie zarządzać kwestiami związanymi z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym, organizacje potrzebują kompleksowej strategii ESG. Istotnym jej elementem są analizy dotyczące śladu węglowego organizacji.

Zmniejszenie kosztów

- znając ślad węglowy organizacji, organizacje mogą efektywniej zarządzać poziomem emisji, zmniejszać emisyjność procesów, a co za tym idzie - redukować koszty.

 

Wdrażanie projektów offsetowych

- skrupulatna kalkulacja śladu węglowego i świadomość pochodzenia emisji umożliwia skutecznie zastosowanie projektów offsetowych, co niejednokrotnie jest jedyną możliwością uzyskania neutralności klimatycznej organizacji.

Polecane artykuły

Ślad węglowy - case studies

Materiały wideo

Playback of this video is not currently available

2:49

Joanna Narkiewicz-Tarłowska:

Preferencje w PIT w obrocie akcjami a programy motywacyjne

8 października 2021 | Wysłuchaj krótkiego nagrania, w którym nasza ekspertka omawia kwestie zwolnień z PIT odpłatnego zbycia akcji oraz opcji odroczenia opodatkowania akcji otrzymanych z programów motywacyjnych.

Długość: 02:49

Playback of this video is not currently available

1:45

Agnieszka Kurzeja:

Przesyłanie ksiąg i ewidencji w formacie elektronicznym

6 października 2021 | Digitalizacja komunikacji podatników z organami podatkowymi w Polskim Ładzie. Kogo dotyczy i na jakich zasadach? Zapraszamy do obejrzenia video, w którym nasza ekspertka krótko omawia te zagadnienia.

Długość: 01:45

Playback of this video is not currently available

0:54

Grzegorz Kuś:

Ulgi na CSR

16 września 2021 | Finansowanie sportu, kultury lub nauki z nielicznymi wyjątkami nie dawało prawa do preferencji podatkowych. Ulga na CSR ma to zmienić i zachęcić więcej firm do działalności sponsoringowej poprzez możliwość dodatkowego odliczenia wydatków z tego tytułu.

Długość: 00:54

Playback of this video is not currently available

3:56

Dorota Wolna, Marcin Jaworski:

Podatek minimalny

14 września 2021 | Podatek minimalny w podatku dochodowym od osób prawnych, czyli jedna z najistotniejszych nowości, która pojawiła się w projekcie skierowanym do Sejmu 8 września br. Kogo będzie dotyczyć? Ile będzie wynosić stawka podatku? Jak będzie rozliczany? Na te oraz inne pytania dotyczące odpowiadają nasi eksperci w najnowszym materiale o Polskim Ładzie.

Długość: 03:56

Szukasz więcej materiałów wideo?

Kliknij w przycisk w celu rozwinięcia reszty materiałów

Playback of this video is not currently available

1:30

Jadwiga Chorązka:

Zmiany w opodatkowaniu najmu indywidualnego

27 sierpnia 2021 | Projekt Polskiego Ładu zapowiada likwidację możliwości opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu na zasadach ogólnych. Jakie formy opodatkowania zostały zaproponowane w zamian i na jakich zasadach? Obejrzyj krótkie nagranie, w którym nasza ekspertka podsumowuje najwazniejsze projektowane zmiany w kontekście najmu.

Długość: 01:30

Playback of this video is not currently available

5:51

Jadwiga Chorązka, Filip Kotarski: 

Zmiany w rozliczeniach podatków i składek dla przedsiębiorców i członków zarządu

3 września 2021 | Obejrzyj wideo, w którym nasi eksperci omawiają, jak zmiany w Polskim Ładzie wpłyną na obciążenia podatkowe i ubezpieczeniowe przedsiębiorców rozliczających się według zasad ogólnych lub stawki 19%. Dowiesz się również o ważnej zmianie w oskładkowaniu wynagrodzeń członków zarządu pełniących obowiązki w ramach powołania.

Długość: 05:51

 

Playback of this video is not currently available

3:42

Wojciech Gede: 

Polski Ład - Opcja opodatkowania usług finansowych

6 września 2021 | Zgodnie z projektowanymi zapowiedziami, od 1 stycznia 2022 roku podatnicy mają otrzymać możliwość opodatkowania usług finansowych, które to aktualnie korzystają ze zwolnienia od VAT. Kogo dokładnie obejmie ta opcja i na jakie usługi?

Długość: 03:42

 

Wesprzemy Cię w wyzwaniach związanych z zieloną transformacją.


Oferujemy kompleksowe wsparcie w obliczaniu i redukcji śladu węglowego twojej organizacji. Pomożemy ci w takim zarządzaniu śladem węglowym, które przyniesie korzyści zarówno dla twojego biznesu, jak i dla otoczenia.

Skontaktuj się z nami, aby omówić szczegóły.

 
  • Kalkulacja śladu węglowego, we wszystkich trzech zakresach
  • Wdrożenie standardów obliczania śladu węglowego organizacji i produktów
  • Usprawnienie procesu raportowania emisji gazów cieplarnianych
  • Wsparcie we wdrożeniu i mierzeniu KPIs w zakresie śladu węglowego
  • Przygotowanie kompleksowej strategii net zero
  • Wsparcie w inwestycjach w Odnawialne Źródła Energii (OZE)
  • Redukcja kosztów energii elektrycznej 
  • Implementacja obowiązków i wytycznych wynikających z rozwiązań prawnych w zakresie redukcji emisji

Tomasz Kassel

Partner zarzadzający, Tax, Legal and People (TLP), PwC Polska

+48 502 184 846

Email

Dorota Franczukowska

Starszy Menedżer, PwC Polska

+48 519 507 685

Email

Obserwuj nas

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami