Asset and wealth management revolution 2022: Exponential expectations for ESG

Raport PwC

O raporcie

W naszym raporcie globalnym z 2020 roku dotyczącym nadciągającej rewolucji w sektorze Asset Management, zwracaliśmy uwagę na możliwość odegrania przez branżę istotnej roli we wspieraniu zielonej transformacji gospodarki. Od tamtego czasu zaobserwowaliśmy bezprecedensowe przyspieszenie w kierunku inwestycji zorientowanych na cele środowiskowe, społeczne oraz governance (ESG). Wraz ze wzrostem alokacji inwestorów do funduszy ESG, branża ma teraz szansę stanąć na czele rozwijającej się rewolucji ESG.

W najnowszym globalnym raporcie przedstawiamy wyniki ankiety przeprowadzonej przez PwC wśród 250 Asset Managerów oraz 250 inwestorów instytucjonalnych. Nasze analizy wskazują, że branża AWM znajduje się obecnie w okresie przejściowym. Wiele dotychczas istniejących funduszy inwestycyjnych przekształcanych jest obecnie w fundusze wspierające cele ESG. Jest to jednak dopiero pierwszy krok w kierunku transformacji aktywów, a kluczowe trendy pokazują, że rynek wymusi pełną integrację zasad ESG z celami, strategią i procesami zarządzania aktywami, a to z kolei przełoży się na powstanie nowych produktów, ściśle podporządkowanych celom ESG.

Analizując zmieniające się priorytety w sektorze Asset Management oraz nowe oczekiwania interesariuszy, zidentyfikowaliśmy dziesięć kluczowych trendów, które będą kształtowały rynek w niedalekiej przyszłości. Opierając się na wynikach przeprowadzonych ankiet oraz wywiadów z uczestnikami rynku, trendy te pokazują, że nowe oczekiwania inwestorów w zakresie ESG całkowicie zredefiniują sposób dostarczania wartości w sektorze AWM. Zjawiska obserwowane już teraz na rynku amerykańskim, w niedalekiej przyszłości staną się rzeczywistością również w polskich realiach.

10 trendów w obszarze ESG dla sektora AWM

W ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrost wartości AuM napędzany był zarówno poprzez efekt wyceny aktywów, jak również poprzez nowe napływy inwestycyjne do sektora. Obecnie ESG ma szansę stać się kluczowym czynnikiem ściągającym nowe środki inwestycyjne, biorąc pod uwagę niestabilną sytuację gospodarczą oraz spadek wyceny pozostałych aktywów bazowych.

ESG to znacznie więcej niż tylko zapewnienie zgodności. Nasze badanie wskazuje na pojawienie się nowego rodzaju inwestorów instytucjonalnych. Prawie osiem na dziesięć inwestorów instytucjonalnych (79%) planuje zwiększyć swoją alokację w ramach produktów ESG w ciągu najbliższych dwóch lat.

Obecnie liczba instrumentów finansowych, które można zaklasyfikować jako bezsprzecznie sustainable (a tym samym mogących stanowić składnik portfela funduszy “zielonych”) jest mocno ograniczona. Ta sytuacja będzie ulegać stopniowej zmianie w niedalekiej przyszłości wraz z postępującą transformacją ESG wśród przedsiębiorstw.

Dotychczas na rynku panowało powszechne przekonanie, że jedynym obowiązkiem asset managera wobec inwestorów jest maksymalizacja stopy zwrotu z inwestycji. Obecnie, aby pozostać liczącym się graczem na rynku, kluczowe obok zysku będzie również zapewnienie zgodności inwestycji z celami ESG.

Prawie dziewięciu na dziesięciu inwestorów instytucjonalnych (88%) uważa, że zarządzający aktywami powinni być bardziej proaktywni w zakresie opracowywania nowych produktów ESG. Jednakże tylko niespełna połowa asset managerów (45%) planuje wdrożenie nowych funduszy ESG.

Wyniki naszej ankiety ujawniły potencjalne zainteresowanie inwestorów wprowadzeniem opłat success fee związanych z rentownością portfela ESG (52% inwestorów). Dwie trzecie inwestorów byłoby skłonne zaakceptować dodatkową opłatę rzędu 3-5% z tego tytułu.

Inwestorzy instytucjonalni uważają, że regulacje są ważnym czynnikiem wpływającym na integrację ESG ze strategiami inwestycyjnymi zarządzających aktywami. Precyzyjne i przejrzyste przepisy mogą stanowić ważną dźwignię w budowaniu zaufania i zmniejszaniu ryzyka błędnego oznakowania produktów.

Nasze badanie pokazuje, że koszty dostosowania regulacyjnego i compliance wzrosły o ponad 10%. Wzrost ten niewątpliwie faworyzuje dużych graczy, którzy dysponują odpowiednią skalą i zasobami, aby być w stanie zaabsorbować dodatkowe koszty.

Nawet podmioty, które dostrzegają znaczenie działań w zakresie zmian klimatu, są zaniepokojone potencjalnymi negatywnymi skutkami przyspieszonej transformacji ekologicznej na bezpieczeństwo energetyczne i zależne od tego miejsca pracy.

71% inwestorów instytucjonalnych oraz 86% zarządzających aktywami uważa, że błędne oznakowanie produktów jest powszechne w branży AWM. Ryzyka są potęgowane przez tempo, w jakim pojawiają się nowe regulacje i niepewność co do oznaczeń ESG w nich zawartych.

Dostosowanie działalności do ESG

Zwiększony nacisk na aktywne wspieranie zielonej transformacji otwiera nowe możliwości dla tworzenia kreatywnych strategii. Identyfikujemy cztery dźwignie, które będą kluczowe dla rozwoju organizacji:

< Back

< Back
[+] Read More

Pobierz raport

Asset and wealth management revolution 2022: Exponential expectations for ESG

Zapoznaj się z raportem, w którym przedstawiamy wyniki globalnej ankiety przeprowadzonej przez PwC wśród Asset Managerów oraz inwestorów instytucjonalnych.

Cost and Growth in Asset Management. Benchmarking analysis and implications for asset managers

Zachęcamy do zapoznania się z badaniem przeprowadzonym przez Strategy& Niemcy, które pokazuje analizę porównawczą dotyczącą zarządzania aktywami w 2022r.

Skontaktuj się z nami

Przemysław Paprotny

Partner, Warszawa, PwC Polska

+48 502 184 766

Email

Bartosz Cieślak

Starszy menedżer, Warszawa, PwC Polska

+48 519 507 299

Email

Obserwuj nas