Analiza danych w walce z korupcją

14/02/18

Ustawa o jawności życia publicznego (tzw. ustawa antykorupcyjna) ma wejść w życie w najbliższych miesiącach

Planowana ustawa nałoży na duże i średnie przedsiębiorstwa szereg nowych obowiązków z obszaru przeciwdziałania korupcji. Nowe obowiązki antykorupcyjne będą miały na celu nie tylko zapobieganie oszustwom gospodarczym, ale też wykrywanie istniejących nadużyć. Będą one polegały m.in. na:

  • opracowaniu i wdrożeniu kodeksu antykorupcyjnego,
  • opracowaniu i wdrożeniu „procedury prezentowej”,
  • opracowaniu i wdrożeniu klauzul antykorupcyjnych w umowach oraz
  • zapobieganie tworzeniu funduszy korupcyjnych.

Projekt zakłada również nałożenie kar na przedsiębiorców, którzy nie opracują wewnętrznych procedur antykorupcyjnych albo będą one pozorne lub nieskuteczne. Regulator przewiduje kary pieniężne w wysokości od 10 tysięcy do nawet 10 milionów złotych, a także wyłączenie z przetargów publicznych na 5 lat.

Webinarium: Nowe obowiązki antykorupcyjne

 

Od 10 tys. do 10 mln złotych oraz wyłączenie z przetargów publicznych na 5 lat - kary, które zostały przewidziane w projekcie ustawy o jawności życia publicznego

Od wejścia w życie nowej ustawy przedsiębiorstwa będą miały zaledwie 6 miesięcy, aby się do niej dostosować

W tym okresie organizacje muszą opracować i wdrożyć w pełni funkcjonujące rozwiązania antykorupcyjne, które będą odpowiadały na ich faktyczne potrzeby. Firmy już dziś powinny zwrócić uwagę na narzędzia, które ułatwiają weryfikację procedur i zidentyfikowanie obszarów zagrożonych korupcją.

 

Skontaktuj się z nami

Obserwuj nas