Skip to content Skip to footer
Search

Loading Results

CFO bliżej biznesu w cyfrowej rewolucji

Cyfrowa rewolucja to szansa dla CFO by być bliżej biznesu

  • Wyobraź sobie przyszłość, w której dział finansowy monitoruje wyniki biznesowe w czasie rzeczywistym i udostępnia je wszystkim zainteresowanym w dogodnym dla nich czasie i miejscu. Zamknięcie ksiąg rachunkowych trwa tylko dwa dni i łatwo jest wyjaśnić, w jaki sposób biznes osiągnął zaraportowane wyniki.
  • Wyobraź sobie rzeczywistość, w której dział finansowy identyfikuje najbardziej zyskowne segmenty rynku, a także przewiduje i planuje przyszłe działania firmy, aby umożliwić szybką reakcję na zmienne warunki otoczenia. 
  • Wyobraź sobie, co może osiągnąć biznes z działem finansowym, który dostarcza wartościowe informacje na czas i jest kluczowym partnerem w podejmowaniu strategicznych decyzji.

W takim świecie to właśnie szefowie finansów odgrywają rolę głównego partnera dla biznesu. Partnera, który wspiera pozostałych menedżerów dzięki swojej szerokiej wiedzy i dokładnym informacjom o działalności organizacji i stanie rynku. CFO nie zajmuje się już jedynie raportowaniem przeszłości, ale jest integratorem biznesu, liderem, strategiem, a przede wszystkim - innowatorem. 

Umiejętność przewidywania trendów to jedna z najważniejszych cech CFO przyszłości

Może mu to umożliwić rozbudowana analityka danych - jeden z tych oczywistych obszarów, które jednak nadal wymagają szczególnej uwagi i wzmocnienia. Umiejętna analiza danych podnosi jakość podejmowanych decyzji biznesowych i bezpośrednio przyczynia się do rozwoju biznesu. 

Bazowanie na najbardziej aktualnych informacjach, dostarczanych coraz szybciej, niemal w czasie rzeczywistym – tego dziś wymaga biznes, który nie może i nie chce czekać do końca miesiąca na wyniki. Dzisiaj przewagę konkurencyjną buduje się głównie w oparciu o dane – w najbliższej przyszłości ich rola będzie jeszcze rosła. Tempo przyrostu danych wymusza rozwój systemów BI czy robotów automatyzujących procesy księgowe. Warto je wykorzystać w codziennej pracy, aby móc lepiej i szybciej przekazywać wartościowe wnioski i informacje do biznesu.

Jednocześnie wyzwaniem staje się dzisiaj dobór tych danych i informacji, które są adekwatne i powinny być częścią procesu decyzyjnego w firmie. Dziś problemem często nie jest brak, ale nadmiar raportów z mnóstwem szczegółów. W natłoku informacji łatwo jest stracić szerszą perspektywę i nie dostrzec tego, co najważniejsze. Z pomocą przychodzą interaktywne dashboardy, które z powodzeniem mogą zastąpić rozbudowane arkusze Excel, podnosząc efektywność i przejrzystość analityki finansowej, a co najważniejsze, umożliwiając elastyczny podgląd biznesu na bieżąco.

Szybka sprawozdawczość i dostosowanie do regulacji (compliance), raportowanie w czasie rzeczywistym – to wszystko jest już możliwe, dzięki dostępnym technologiom – tu i teraz. Analityka danych, chmura, robotyzacja (RPA) pomagają podnosić efektywność procesów i przyczyniają się do osiągania sukcesów.

CFO nie może biernie obserwować zachodzących zmian

Powinien być aktywnym uczestnikiem rewolucji cyfrowej i wpływać na kierunek transformacji. Nie może już zadawać sobie pytania, czy potrzebuje nowych technologii, ale w jakiej skali i do których zadań powinien je wykorzystać.

W jaki sposób największe światowe firmy wykorzystują nowe technologie, podnosząc efektywność nie tylko funkcji finansowych, ale wpływając na kształt i funkcjonowanie całej organizacji? Jaką rolę w tej transformacji odgrywa CFO?

 

Case studies

Poznaj historie trzech firm, które dzięki transformacji i szerokiemu wykorzystaniu technologii, zmieniły profesjonalne funkcje finansowe w nowoczesnych partnerów dla biznesu. 

Skontaktuj się z nami

Katarzyna Podgórna

Katarzyna Podgórna

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 681

Obserwuj nas