Skip to content Skip to footer
Search

Loading Results

Ulga na działalność badawczo-rozwojową

Od 2016 r. w Polsce przedsiębiorstwa prowadzące działalność badawczo-rozwojową mogą korzystać z ulgi na działalność B+R

Głównym problemem przedsiębiorców związanym ze skorzystaniem z ulgi jest brak pewności czy prowadzona przez nich działalność kwalifikuje się jako badania i rozwój. Definicje zawarte w ustawie są dosyć ogólne, a większość przedsiębiorców zna je ze świata dotacji.

W zasadzie każda firma, która rozwija własne produkty i usługi, pracuje nad nowymi technologiami, tworzy nowe rozwiązania zarówno na własne potrzeby, jak również na zamówienie swoich klientów, może mówić o działalności B+R. 

Pozostaje pytanie jak urząd skarbowy będzie weryfikował ten typ działalności? Czy ten organ rzeczywiście będzie weryfikować rodzaj działalności prowadzonej w spółce? Czy może sprawdzi tylko wielkość wyliczonego odpisu na podstawie wewnętrznych analiz przedsiębiorcy?

Ulga na działalność badawczo-rozwojową - nowe zasady wsparcia innowacyjności

Pobierz ulotkę

 

28,5% wysokość korzyści dla podmiotów o statusie centrum badawczo-rozwojowego
19% wysokość korzyści w 2018 r. dla każdego przedsiębiorcy na wszystkich rodzajach kosztów

Mechanizm działania ulgi B+R jest jednak dosyć prosty

Wystarczy raz odpowiednio przygotować spółkę: zweryfikować prowadzone prace i zadania, zaprojektować schemat ewidencji kosztów na cele ulgi oraz wykazywać odpowiednią kwotę kosztów poniesionych na rzecz działalności B+R w corocznej deklaracji CIT.

Korzyści z ulgi B+R aktualnie są na poziomie kilku procent poniesionych kosztów w postaci mniejszego podatku do zapłacenia. W najbliższych latach ta korzyść będzie systematycznie zwiększana i jej poziom może osiągnąć nawet 19%*.

*Zgodnie ze zgłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej, który będzie obowiązywać od 2018 r.

Skontaktuj się z nami

Mieczysław Gonta

Mieczysław Gonta

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 22 746 4907

Grzegorz Kuś

Grzegorz Kuś

Dyrektor, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 208

Barbara  Brzezińska

Barbara Brzezińska

Menedżer, Pomoc Publiczna i Innowacje, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 467

Obserwuj nas