Ulga podatkowa na b+r – definicja działalności badawczo-rozwojowej (część 2)

Działalność badawczo-rozwojowa

Definicje działalności badawczo-rozwojowej wprowadzone do ustaw o podatku dochodowym zarówno od osób fizycznych, jak i osób prawnych, są zbieżne z tymi stosowanymi przez Komisję Europejską oraz polskie instytucje dystrybuujące dotacje. Dzięki temu przedsiębiorcy korzystający z tych instrumentów powinni z łatwością poruszać się w definicjach przyjętych na potrzeby ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

W drugiej części serii artykułów o uldze na badania i rozwój skupimy się na definicji działalności b+r oraz na tym, w jaki sposób ją oznaczać w całej działalności przedsiębiorstwa.

Systematyczne prace B+R oraz zwiększanie ogólnego zasobu wiedzy

Zgodnie z ogólną definicją działalność badawczo-rozwojowa to  działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Kluczowe w tej definicji jest systematyczne prowadzenie prac B+R, co w naszym przekonaniu powinno oznaczać przynajmniej zdefiniowanie celu projektu badawczego i określenie jego budżetu.

Drugi ważny element to zwiększanie zasobów wiedzy. Często wątpliwości budzi fakt czy oznacza to, że nie można korzystać z istniejących rozwiązań czy wynalazków. Oczywiście, jest to możliwe. Istotny jest cel samych badań oraz powstanie czegoś nowego, co zwiększa ogólnie dostępne zasoby wiedzy na świecie. W tej sytuacji możemy przywołać przykład opracowania od nowa zwykłego koła. Można opracować projekt badawczy na ten temat, ale jeżeli jego wyniki nie wniosą nic nowego do zasobów wiedzy, projekt ten nie będzie mógł zostać zakwalifikowany.

Proponujemy zawsze odnosić się do ogólnych zasobów wiedzy, ponieważ przepisy nie określają wymogu co do poziomu innowacyjności np. światowego czy europejskiego. Można zatem odnosić się w tym wymiarze nawet do pojedynczego przedsiębiorstwa, jednakże zawsze należy zwrócić uwagę na to, czy nasze prace zwiększają ogólny zasób wiedzy.

Prace badawcze jako dynamiczny mikroświat

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. W założeniu projekt z rozwiązaniem gotowym do komercjalizacji powinien kończyć się pracami rozwojowymi, ale to wcale nie znaczy, że w przekroju całego projektu funkcjonuje ścisła sekwencja: najpierw badania naukowe, a dopiero potem prace rozwojowe.

Prace badawcze są żywym, dynamicznym mikroświatem i poszczególne etapy przeplatają się ze sobą, biegną równolegle lub tworzą pętle. Jeżeli po pierwszych testach prototypu pojawi się potrzeba powrotu do początku, to niejednokrotnie firma ponownie znowu wchodzi w fazę badań naukowych.

Konkludując, nie należy sugerować się kolejnością zadań badawczych przy dzieleniu ich na badania przemysłowe i prace rozwojowe.

Skontaktuj się z nami

Obserwuj nas