Jak dział podatkowy wspomaga sukces organizacji?
Dynamiczne zmiany w zakresie przepisów podatkowych oraz elektronicznego raportowania podatkowego powodują, że wymagania wobec działów podatkowych rosną. Co istotne, moim zdaniem, zwiększają także ich znaczenie w zarządzaniu podmiotami. Eksperci z działów podatkowych, jeśli jeszcze tego nie zrobili, powinni zmienić swoje podejście i pracować raczej patrząc w przyszłość, niż skupiać się na analizie przeszłości.
Dzięki nowym formom elektronicznego raportowania organy podatkowe mają bowiem na bieżąco ogromną wiedzę o transakcjach realizowanych przez podatników. Zarządzanie podatkami nie może być zatem reaktywne (z naciskiem na lata przeszłe). Osoby odpowiedzialne za podatki muszą teraz w większym stopniu zapewnić pełną prawidłowość danych na bieżąco trafiających do organów podatkowych. Takie podejście sprawia, że kluczowe wskaźniki efektywności podatkowej mogą się zmienić i zyskać na znaczeniu.
Niektóre ze wskaźników efektywności od wielu lat były już wykorzystywane. Nadszedł jednak czas by ponownie im się przyjrzeć i dokonać stosownej weryfikacji metod mierzenia efektywności. Być może, należy rozważyć zastosowanie innych - nietradycyjnych - miar wydajności, ponieważ poszerzeniu uległy wymagania dla funkcji podatkowej.
Bez względu na to, jaką definicją wartości i sukcesu się kierujemy, trzy kluczowe czynniki zawsze będą niezwykle istotne dla oceny skuteczności funkcji podatkowej: ponoszone koszty, ponoszone ryzyko oraz poziom wydajności.