W ramach Działania 8 przedstawione zostały rekomendacje mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i transferu zysków poprzez przenoszenie wartości niematerialnych pomiędzy podmiotami należącymi do międzynarodowych grup kapitałowych.
OECD zakłada, że sama własność wartości niematerialnych i prawnych nie jest bezwarunkowo powiązana z prawem do zysków wygenerowanych przez te wartości niematerialne i prawne. Spółki realizujące ważne funkcje, kontrolujące istotne ryzyka i wnoszące aktywa powinny być uprawnione do poziomu wynagrodzenia odzwierciedlającego ich wkład. W celu uniknięcia erozji podstawy opodatkowania i transferu zysków poprzez przenoszenie wartości niematerialnych i prawnych, w ramach Działania 8. OECD zaproponowało:
- przyjęcie szerokiej i jasno określonej definicji wartości niematerialnych i prawnych,
- zapewnienie, że zyski związane z przeniesieniem i wykorzystywaniem wartości niematerialnych są alokowane zgodnie z miejscem powstawania wartości dodanej,
- opracowanie zasad wyceny trudnych do wycenienia wartości niematerialnych oraz
- uaktualnienie wytycznych w zakresie porozumień o podziale kosztów.
OECD zdefiniowało wartości niematerialne wyszczególniając grupy marketingowych oraz handlowych wartości niematerialnych, wskazując jednocześnie, iż istotne jest rozróżnienie wartości niematerialnych od warunków rynkowych lub lokalnych uwarunkowań, które z natury nie mogą podlegać kontroli przez grupę. Szczególne wytyczne dotyczą zastosowania zasady ceny rynkowej w kontekście korzyści z położenia geograficznego oraz innych uwarunkowań rynków lokalnych, istniejącej siły roboczej czy efektu synergii wewnątrz grupy.
Nacisk został położony również na zakres faktycznie pełnionych funkcji, angażowanych aktywów oraz ponoszonych ryzyk, nie zaś zakres wynikający z postanowień umownych czy prawnego tytułu własności. Jednocześnie konieczne jest uwzględnienie zdolności danego podmiotu do wykonywania poszczególnych funkcji (takich jak rozwijanie ulepszanie, utrzymanie, ochrona czy wykorzystanie danej wartości niematerialnej), zakres faktycznej kontroli nad wartościami niematerialnymi oraz finansową zdolność do ponoszenie poszczególnych typów ryzyk.
Ponadto zysk lub strata będąca rezultatem różnic pomiędzy faktycznymi a oczekiwanymi zyskami z danego przedsięwzięcia, która przypisana zostaje do danego podmiotu w ramach grupy, powinna być uzależniona od zakresu i skali ryzyk (ekonomicznie związanych z zaistniałą różnicą) ponoszonych przez poszczególne podmioty z grupy oraz zakresu istotnych funkcji związanych z daną wartością niematerialną pełnionych przez ten podmiot i zakresu sprawowanej kontroli. Tym samym rynkowe wynagrodzenie takiego podmiotu powinno uwzględniać element podziału zysku.
W kwestii ustalania ceny rynkowej wartości niematerialnych trudnych do wyceny w momencie zawierania transakcji wytyczne wskazują, iż możliwe jest zastosowanie różnych metod uwzględnienia niepewności w ramach opracowywanej wyceny. Szczegółowa analiza cen transferowych może pozwolić podatnikowi na uzasadnienie rynkowego charakteru ceny ustalonej w transakcji. Możliwe jest również odzwierciedlenie niepewności poprzez zawieranie kontraktów warunkujących wynagrodzenie od ostatecznie osiąganych rezultatów.
Biorąc pod uwagę problem asymetrii informacji pomiędzy administracją podatkową a podatnikiem w zakresie zasadności założeń przyjętych podczas wyceny wartości niematerialnych, wytyczne umożliwiają administracji podatkowej przyjmowanie w niektórych przypadkach rezultatów obserwowanych ex post jako potencjalnego dowodu zasadności założeń / warunków umownych przyjętych ex ante.
W zakresie umów o podziale kosztów raport dodatkowo uszczegóławia zasadę ceny rynkowej wskazując, iż uczestnik takiej umowy powinien posiadać faktyczną zdolność do absorbowania oraz kontroli danego ryzyka oraz powinien posiadać racjonalnie oczekiwane korzyści z przystąpienia do takiej umowy. Jednocześnie, niezależnie od istnienia i zapisów umowy o podziale kosztów, strony pełniące ekonomicznie porównywalne funkcje powinny otrzymywać oczekiwane wynagrodzenie na porównywalnym poziomie.