3 pytania o… FinTech - studia podyplomowe, których partnerem merytorycznym jest PwC Legal

23/05/19

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego stworzył pierwsze w Polsce studia podyplomowe na kierunku FinTech (Technologie finansowe). Partnerem merytorycznym tego kierunku jest kancelaria PwC Legal. Do końca zbliża się pierwszy inauguracyjny rok akademicki tych studiów, a zapisy na kolejny już ruszyły.

W ostatnich miesiącach swoim doświadczeniem i wiedzą ze studentami dzielili się goście podcastu: Katarzyna Niewińska, kierownik studiów i adiunkt na wydziale zarządzania UW, Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający Standard&Poors Global Ratings i Norbert Redkie, założyciel i prezes zarządu startupu „TRUST” oraz eksperci PwC Legal: Aleksandra Bańkowska, Arwid Mednis i Łukasz Łyczko

Czego dowiesz się słuchając podcastu?

  • Jak zrodził się pomysł studiów FinTech?
  • Jaki jest zakres tematów poruszanych na zajęciach?
  • Co to w zasadzie znaczy studiować FineTech?

 

Zapraszamy do wysłuchania podcastu

Dzień dobry, witam w nowym odcinku podcastów PwC. Nazywam się Jakub Gołębiowski i zapraszam was do odsłuchania audycji, w której zadam trzy ważne pytania związane ze studiami FineTech, organizowanymi przez PwC i Uniwersytet Warszawski.

Jakub Gołębiowski: A dzisiaj naszymi gośćmi, po raz pierwszy w studiu gościmy tak szerokie grono zacnych gości, są: Katarzyna Niwińska, kierownik studiów i adiunkt na wydziale zarządzania UW, Aleksandra Bańkowska, adwokat z kancelarii PwC Legal, Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający Standard and Pulse Global Ratings oraz Norbert Redkie, założyciel i prezes zarządu start upu Trust. Także tu w bardzo szerokim gronie kroi się naprawdę ciekawy odcinek. Może na dobry początek zacznę od Pań, Olu, Kasiu jesteście inicjatorkami uruchomienia tego kierunku, o którym wspomniałem we wstępie. Czy moglibyście przybliżyć, jak zrodził się ten pomysł i jaki jest w ogóle zakres poruszanych tematów w ramach tych studiów?

AB: Spróbujemy oczywiście, w realizowanych przez PwC Legal projektach, kwestia innowacji i wykorzystania nowych technologii w usługach finansowych pojawia się od dawna. Myślę, że znacznie wcześniej zanim wymyślono nazwę FineTech, doradzaliśmy już w takich projektach i okazało się, że wiedza, którą mamy na ten temat, jest zapotrzebowanie na rynku na tę wiedzę. Zarówno pracownicy banków, start upów, dużych ubezpieczycieli, jak i również pracownicy nadzoru urzędu KNF zgłaszali zapotrzebowanie na takie szkolenie, żebyśmy się tą swoją wiedzą podzielili. My wspieraliśmy 50 start upów w ramach naszego akceleratora Colider, wszystkie właśnie w zakresie FineTechu od strony analizy prawnej i regulacyjnej. I tam również nasze doświadczenie wskazywało, że ta nasza wiedza merytoryczna na temat obowiązujących regulacji jest bardzo potrzebna przy projektach FineTechowych, w związku z tym zaczęliśmy myśleć, żeby podzielić się tą wiedzą, ale nie tak ściśle tylko od strony prawnej i regulacyjnej, że dobrze byłoby zaproponować jakiś kierunek studiów, który pokrywałby te tematy wieloaspektowo. Ponieważ są na rynku studia, które pokrywają np. tylko kwestie blockchainu, albo wyłącznie kwestie prawne przy FineTechu. Natomiast wydawał nam się, że taka wieloaspektowa analiza byłaby znacznie ciekawsza dla studentów niż tak wybrane wycinki. I tutaj spotkałam Kasię Niwińską i Małgosię Olszak i te nasze pomysły na temat tego jak dzielić się wiedzą nabrały kształtu.  

KN: No i u nas bardzo podobnie się wydarzyło, czyli mieliśmy bardzo dużo zapytań po stronie uniwersytetu o studentów, ale przede wszystkim od absolwentów. Dlatego, że wydział zarządzania mocno stawia na studia podyplomowe i zależy nam na tym, żeby te studia podyplomowe były praktyczne i duży nacisk kładziemy na współpracę z biznesem i w momencie, kiedy spotkałyśmy się w trzy i ustaliłyśmy, że faktycznie można by było ten temat obrać i podejść do niego bardzo szeroko. No to tak zrodził się zalążek i pomysł studiów FineTechowych i faktycznie zaplanowaliśmy całościowe podejście do tematu FineTech, bo zarówno jak i obszar blockchain, sztucznej inteligencji … insuretechowy, kwestie prawne i regulacyjne także są omawiane, a te oczywiście wszystkie rzeczy są omawiane bardzo w sposób praktyczny, nawet prawny i regulacyjny, który budził wątpliwości na początku, czy tak dużo prawnych rzeczy i regulacyjnych oni potrzebują, on okazał się bardzo ciekawy, ponieważ jest na caseach. Dużo w trakcie studiów pojawia się praktycznych przykładów, czyli ludzi z biznesu, którzy tworzą FineTechy jak to z ich strony wygląda, z jakimi spotykają się wyzwaniami i jak rodzi się ich ścieżka sukcesu.

JG: Ok, wydaj się, że to jest bardzo fajna inicjatywa, inicjatywa na czasie, super powiązanie edukacji wyższej z potrzebami rynku pracy, a jakbyście mogły tak uchylić lekko rąbka tajemnicy i powiedzieć co to w zasadzie znaczy studiować FineTech? No bo jesteśmy przyzwyczajeni powiedzmy do tych tradycyjnych kierunków akademickich, no a tu rozkwita nam czy nowa dziedzina naukowa, to może za dużo powiedziane, ale nowy obszar, w którym studenci mogą zdobywać wiedzę.

AB: Na pewno naszym pomysłem było, żeby połączyć teorię z praktyką w ramach tych studiów. Dlatego tak wielu praktyków zostało zaproszonych jako wykładowcy. Tutaj Kasia znalazła mnóstwo ciekawych osób, które właśnie dzielą się w trakcie studiów swoją wiedzą i teoretyczną i praktyczną w zakresie technologii w sektorze finansowym. Również my jako PwC zapraszaliśmy gości np. Bartosza Beresteckiego, prezesa PayU, który dzielił się od strony praktycznej tym jak to FineTech, jak się w FineTechu pracuje, jak się FineTech tworzy i jak się go rozwija. Te zajęcia, które prowadzimy mają bardzo różną formułę, bo wykładowcy są różni, z różnym doświadczeniem. Ale staramy się, żeby to miało raczej formę warsztatów. W przypadku tak jak Kasia mówiła tych naszych regulacyjnych i prawnych kwestii, to jest raczej case study i dyskusja z uczestnikami, ze studentami. Mamy wspaniałych studentów, z ogromnym doświadczeniem i oni sami w trakcie tych warsztatów dzielą się i tak naprawdę to jest taki brainstorming dotyczący FineTechu, a nie jednostronny wykład, czy ze strony naszej, czyli PwC Legal, czy również innych osób zapraszanych na te wykłady.

KN: Tu faktycznie należy podkreślić, że studenci nasi są bardzo doświadczonymi uczestnikami. To są ludzie, którzy pracują dosyć długo w sektorze finansowym i byli ciekawi jak ten sektor będzie się zmieniał i też ten program studiów jest tak stworzony, żeby całościowo im przedstawić w jaki sposób i w jakim kierunku świat sektora finansowego będzie podążał. Więc myślę, że pod tym względem nasi studenci dają spore wyzwanie wykładowcom, ponieważ rodzi się mnóstwo dyskusji, ponieważ oni są obecni na rynku i mają mnóstwo ciekawych pytań, więc tak jak Ola stwierdziła, to nie są suche wykłady, a to bardziej przypomina ciekawe dyskusje bardzo merytorycznych osób. No wśród wykładowców, których pozyskaliśmy są takie ikony jak Wojtek Sobieraj, czyli założyciel Aliora, a także Marcin Petrykowski.

JG: Ok, panie nam trochę nam opowiedziały o genezie i o całym pomyśle i zabrzmiało to bardzo ciekawie. Teraz na chwilę, chciałbym zwrócić się do panów, którzy goszczą w naszym studiu. Powiedzcie proszę z waszej perspektywy, z perspektywy praktyków, jakie są wasze przemyślenia na temat takiej organizacji, studiów, na temat w ogóle całego tego przedsięwzięcia?

MP: Bardzo pozytywne, no ja od początku byłem entuzjastą tego pomysłu, kiedy Katarzyna mi go przedstawiła na takim etapie zalążkowym. To jest ewidentna ewolucja, to jest ewolucja, której edukacja wymaga i ona ewidentnie tutaj widzimy ten początek. Edukacja musi iść w kierunku bycia bardziej praktyczną, musi być bardziej nastawiona na odbiorcę, czyli na studenta. I musi rozbijać te takie silosy naturalne pomiędzy światem naukowym, a światem biznesowym. I to się na tym programie bardzo dobrze udało. Mówię to nie tylko przez pryzmat osoby, która obserwowała konstrukcję programu, ale bardziej przez osobę, która partycypowała jako jeden z wykładowców. Bardzo mocny dobór studentów, którzy uczestniczyli w tych zajęciach z takim podejściem od początku starającym się być w kontrze do nas z punktu widzenia intelektualnej przeciwwagi, zadawania nam trudnych pytań, wchodzenia głębiej, kwestionowania pewnych założeń, tak żeby wyciągnąć z tych studiów jak najwięcej. Więc dla mnie dużą wartością było to, że ja widziałem po drugiej stronie odbiorców, którzy tam przychodzą. Po to, żeby wyciągnąć wiedzę, żeby wyciągnąć doświadczenie i żeby przemyśleć, a nie tylko bycia biernym słuchaczem, odbiorcą. Więc dla nas to duża wartość i ogólnie dobór tematyki, dobór wszystko tutaj to jest taki drugi element tej ewolucji. Z jednej strony mamy łączenie świata biznesu ze światem nauki, a drugi to jest ta dywersyfikacja, rozszerzenie spektrum analizy. I tutaj tak zastanawiając się, tak trochę etymologicznie skąd w ogóle pobierać wiedzę o FineTechu w Polsce, nie tylko w ogóle za granicą. To mamy dosyć ograniczoną pulę źródeł, bo mamy konferencje, które są trochę nieobrobione, trochę takie, gdzie ktoś nam narzuca pewien sposób myślenia i one na koniec dnia nie wchodzą głębiej, one nie wchodzą w szczegół. Te konferencje dyskontujemy, konferencje to jest pewien punkt odniesienia, to nie jest coś co buduje wiedzę. Mamy pracę własną, czyli pozyskiwanie informacji z Internetu. To jest trudne, musimy na to nałożyć filtr, musimy no w jakiś sposób być osobą, która wchodzi w kompetencje nauczyciela, nie do końca mamy ku temu predyspozycje, plus nie ma na to czasu. Gdzie w dzisiejszym świecie, świat idzie do przodu, chcę mieć informacje podane w taki sposób, żeby na ich podstawie budować sobie wiedzę i opinię. No a trzeci to jest kierunek praktyczny, czyli jako praktyk mogę pozyskiwać informacje na podstawie działania. My staraliśmy się w tym programem, przygotowując zajęcia połączyć te trzy kanały. Czyli dać jakby taki punkt styku, że odbiorca, uczestnik nie musi samodzielnie tych trzech punktów zbierać, my dajemy, my prezentujemy, a dopiero on potem weryfikuje, dopiero potem dając nawet przez pracę domową, która jakoś wspólnie sobie ustalaliśmy, jest w stanie wyrobić sobie taką szerszą opinię, w krótszym, bardziej efektywnym czasie. Więc te założenia zostały spełnione, panie wykonały bardzo, nazwijmy to pionierską pracę na polskim rynku i fajnie, że mogliśmy do tego dołożyć naszą cegiełkę. Ja uważam, że to jest początek, te studia mają ogromny potencjał. Pamiętajcie państwo, że trudno jest pozyskać na pierwszy kohort, będzie teraz coraz prościej, więc pewnie ta selekcja uczestników będzie rosła, poziom będzie rósł i wydaje mi się, że to jest taki ośrodek, który ma szansę zbudować kompetencje, która uczyni go bardzo unikalnym w skali Polski, jeśli nie naszej części Europy, bo wiele zajęć było po angielsku. Ja np. robiłem slajdy po angielsku, uważam, że w kolejnym kroku powinniśmy pomyśleć, czy niektórych z tych wykładów w ogóle nie robić po angielsku, bo to jest jednak język, który dla tej branży jest językiem obowiązującym. Więc też ta internacjonalizacja tu bym dopisał jako taki ostatni punkt, do takiej trójcy, takich trzech elementów, które bardzo dużą wartość zbudowały i jakby stworzyły pewne curriculum, które powinno być punktem referencyjnym dla uczestników branży, ale też dla nas wykładowców, jako taka pewna nauka i taka forma wyciągania wniosków, co zrobić jeszcze lepiej.

JG: To bardzo ciekawe i wartościowe spostrzeżenia i chciałbym też namówić Norberta, żeby się swoimi podzielił. Doszły też do naszego podcastowego słuchy, że zaprosiłeś jakichś ciekawych gości na swój wykład, więc może i tu byś chciał co nieco opowiedzieć?

NR: Dla mnie to było niesamowite doświadczenie, nie tylko z perspektywy przygotowywania się do roli bycia wykładowcą. To jest kompletnie nowa funkcja w moim życiu, na ogół byłem z edukacją na bakier, a tutaj sam musiałem nagle uczyć w jaki sposób okiełznać technologię blockchain. Jest to wyjątkowo nie odkryta gałąź technologii, więc usystematyzowanie wiedzy było bardzo potrzebne. Szczególnie, że bardzo dużo pojawia się nieprawdziwych informacji na ten temat w sieci, a tak naprawdę tylko i wyłącznie Internet jest źródłem informacji na temat tej technologii. Więc ja na swoje wykłady starałem się zaprosić gości, którzy mają znacznie większą wiedzę w konkretnych działkach dotyczących blockchainu. Czy to dotyczących funkcjonowania DAO, czyli Decentralized Autonomous Organizations, tutaj Rafael Schultz, który stworzył Dash Embassy z dużym sukcesem, czy  Gran Brasedele założyciel firmy Coin, firmy zajmującej się KYCEML, co jest chyba niezbędnym elementem wszystkich FineTechów tak naprawdę.

JG: No to jest rzeczywiście ta tematyka blockchain, która też przebija w mediach, faktycznie wydaje się być taka niezagospodarowana i bardzo fajnie, że ona się w ramach tego FineTechowego kierunku objawiła. Muszę przyznać, że po całej tej rozmowie jestem naprawdę bardzo pozytywnie zaskoczony jak fajny pewien eksperyment edukacyjny, można powiedzieć, że już się powiódł i jak się dynamicznie rozwija. Także chciałbym państwa zachęcić do odwiedzenia nas w przyszłości i opowiedzenia jeszcze więcej po kolejnych semestrach. No a tymczasem bardzo dziękuję za gościnę w naszym studiu, no i mam nadzieję, do zobaczenia i do usłyszenia.

Goście: Dziękujemy i zapraszamy na kolejną audycję.

Więcej podcastów PwC znajdziesz na stronie pwc.pl/podcasty oraz w aplikacjach iTunes i Google Music.

 

 

Nasz ekspert:

Bańkowska
Aleksandra Bańkowska

Counsel, Adwokat | PwC Legal

Obserwuj nas