O co chodzi?
Wydawanie (wprowadzanie na rynek) tego rodzaju instrumentów płatniczych oraz rozliczanie płatności z ich wykorzystaniem co do zasady stanowi usługi płatnicze i wymaga licencji tzw. dostawcy usług płatniczych (payment service provider – „PSP”). Karty paliwowe, hotelowe, bonusowe lub aplikacje działają dzisiaj w oparciu o wyłączenie ze stosowania ustawy dla tzw. ograniczonej sieci akceptacji. PSD2 ogranicza możliwość wykorzystania tego wyłączenia.
Oznacza to, że podmioty dzisiaj korzystające z tego wyłączenia (nie posiadające licencji PSP) po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy o usługach płatniczych mogą zostać objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego („KNF”). Nowe przepisy wejdą w życie 13 stycznia 2018 roku.
Karty paliwowe, hotelowe, bonusowe lub aplikacje działają dzisiaj w oparciu o wyłączenie ze stosowania ustawy dla tzw. ograniczonej sieci akceptacji. PSD2 ogranicza możliwość wykorzystania tego wyłączenia
Nowe wyłączenie dla tzw. ograniczonej sieci akceptacji dotyczy usług opartych na instrumentach, które można wykorzystywać jedynie w ograniczony sposób i które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:
Powyższe zmiany dotknąć mogą przede wszystkich wydawców kart i aplikacji: paliwowych, bonusowych, sieciowych, hotelowych etc. Istotne znaczenie mają też zawarte w Dyrektywie PSD2 motywy wskazujące na konieczność zawężającej interpretacji tego wyłączenia.
Nowe przepisy przewidują, że wydawca instrumentu (np. siec detaliczna, sieć paliwowa), korzystający z wyłączenia, który dokonał w ciągu ostatnich 12 miesięcy transakcji płatniczych o wartości przekraczającej 1 mln euro jest obowiązany przekazać do KNF powiadomienie zawierające opis oferowanych usług.
W praktyce oznacza to, że KNF będzie dokonywał regularnej oceny zasadności stosowania wyłączenia przez dany podmiot, a uznanie przez KNF, że wyłączenie nie ma zastosowania może skutkować sankcją karną.
W braku możliwości zastosowania z wyłączenia, dany podmiot zobowiązany będzie uzyskać licencję PSP lub rozpocząć współpracę z podmiotem już licencjonowanym.
KNF będzie dokonywał regularnej oceny zasadności stosowania wyłączenia przez dany podmiot, a uznanie przez KNF, że wyłączenie nie ma zastosowania może skutkować sankcją karną