19/03/19
Innowacyjne rozwiązania przyciągają uwagę klientów, inwestorów a także regulatorów – zarówno tych polskich jak i europejskich.
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) od 2017 r. prowadzi analizę rynku FinTech w Unii Europejskiej. Szczególnie interesująca dla europejskiego nadzorcy jest analiza praktycznych przypadków wykorzystania innowacyjnych rozwiązań na rynku finansowym w celu szacowania ryzyk dla instytucji regulowanych. Szereg rozważań urzędu w tym zakresie można już dziś wywnioskować z publicznie dostępnych raportów EBA.
W przyjętej przez EBA w marcu 2018 r. tzw. mapie drogowej dla FinTech urząd wskazuje, że jego priorytetami na lata 2018 i 2019 są m.in.:
Powyższe pozwala stwierdzić, że w niedługim czasie branża FinTech może doczekać się kolejnej regulacji.
Innowacyjne usługi finansów znajdują się także w kręgu zainteresowań Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Wspomnieć należy choćby nowopowstały departament innowacji finansowych oraz działania KNF prowadzone w ramach „innovation hub”. Warte uwagi są także przypadki wykorzystywania przez KNF narzędzi ustawowych (np. wpisu na listę ostrzeżeń) w stosunku do podmiotów podejrzewanych przez nadzór o naruszenia polskich regulacji rynku finansowego.
Należy zwrócić uwagę, że nawet przypadkowe naruszenie polskich regulacji rynku finansowego przez podmioty rynku FinTech może skutkować wpisem na listę ostrzeżeń KNF lub sankcjami karnymi (w tym wysokimi sankcjami finansowymi).